A fügefa bírja az egyre forróbb nyarakatmés rengeteg gyümölcsöt terem! Nem csoda, hogy egyre többen telepítenek belőle a kertjükbe. A füge szaporítása egyszerű, és ha most nekivágsz, jövőre már gyönyörű növényeid lesznek.
A fügefa finom, édes gyümölcsét méregdrágán lehet venni a boltban, érdemes inkább telepíteni a kertedbe. Annál is inkább, mert ez a strapabíró növény nagyon hamar termőre fordul. A füge szaporítása most a legideálisabb, hiszen most rengeteg energia van a növényben, így a dugványok nagyobb eséllyel fognak meggyökeresedni. Ha tudsz szerezni néhány hajtást, vagy a saját növényedet szaporítanád, akkor ideje nekifogni; mutatjuk lépésről lépésre, hogyan csináld.
Aktívan növekszik májusban
A téli időszak kivételével bármikor vághatsz hajtásokat az anyanövényről szaporítás céljából. De azért fontos tudni, hogy a füge dugványozása most a legideálisabb: tavasz végén, nyár elején a a legmagasabb a növekedési hormonok szintje. Vagyis ezt azt is jelenti, hogy a most vágott dugványok életerősebbek lesznek, nagyobb biztossággal hoznak új gyökereket. Egészséges növény lesz belőlük, és már jövő tavasszal ki is ültetheted őket a kertbe.
A fügefa szaporítása a jó dugvánnyal kezdődik
Nem mindegy, hogy milyen ágat vágsz le, hogy dugványt készíts belőle: a legideálisabb az egy-két éves vessző, ezek általában ujjnyi vastagok. Ezeken ugyanis még nem túl vastag a kéreg, könnyen át tudják törni a fejlődő, új gyökerek; egy vastagabb hajtás könnyen kiszáradhat. A kiválasztott vesszőkből vágj le 15-20 centis darabokat úgy, hogy minden dugványon legyen legalább három bütyök. Jegyezd meg, hogy a dugvány melyik fele állt felfelé a növényen, és ezt az irányt tartva dugd a homokba is. Fejjel lefelé ugyanis nem fog gyökeret hozni. A dugványokról törd le az összes levelet, mert ha rajtuk marad, ezek túl sokat párologtatnak, és gyökeresedés helyett ki fognak száradni a vesszőid.
Használj homokot, kevés virágfölddel
A fügefa szaporítása során az ültetőközeg is nagyon fontos: ha sima virágföldbe helyezed a dugványokat, a magas tápanyagtartalom, a mikroorganizmusok miatt rothadásnak indulhatnak. Keverj össze 2:1 arányban homokot virágfölddel, jó alaposan döngöld le, és csinálj egy lyukat. Ebbe a lyukba szúrd majd a dugványokat úgy, hogy két bütyök legalább a föld alatt legyen – ezekből hajtanak majd ki a gyökerek.
Párásítsd, de ne öntözd túl
A dugványok minimális odafigyelés mellett is be fognak gyökeresedni három-négy hét alatt, de ehhez fontos, hogy eltaláld a vízzel az arányokat. A levágott ágak legyenek folyamatosan párás környezetben, ezt például a cserépre rakott fóliaborítással tudod elérni. Folyamatosan tartsd nedvesen a homokot alattuk, de óvatosan adj nekik vizet, hiszen ha túl sokat kapnak, rothadás indulhat be. Azt, hogy begyökeresedtek-e a dugványok, abból fogod látni, hogy a homokba szúrt vesszők néhány hét múlva új leveleket, hajtásokat hoznak. Ekkor ültesd át a fügenövényeket nagyobb cserépbe, most már tápanyagban gazdag virágföldbe.
Fontold meg a kiütetést
Bár csábító lehet a gondolat, hogy a begyökeresedett növényeket kiültesd máris a kertbe, érdemes megvárni inkább a következő tavaszt. A füge ugyanis melegkedvelő, mediterrán növény, a fiatal csemeték nem biztos, hogy túlélnék a telet; inkább teleltesd ki őket odabent, jövő májusban pedig jöhet a füge ültetése!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!