A Budai Vár szomszédságában megbújó, belső kétszintes lakás nem csupán elhelyezkedésével különleges: személyes történetekkel átszőtt tereiben a generációkon át öröklődő bútorok és a kortárs darabok harmonikus egységet alkotnak, meleg, időtálló atmoszférát teremtve.
A személyességtől, a családi emlékeket őrző tárgyaktól igazán lenyűgöző ez a belső kétszintes lakás, ahol a tulajdonosok az örökölt bútorokat jó ízléssel társították új darabokkal. A berendezés organikus egységet alkot, pedig elemeit évtizedek alatt gyűjtötték össze.

Egyedi hangulatú, kétszintes otthon a Budai Vár szomszédságában
Az egyedi hangulatú, belső kétszintes otthonnak már az elhelyezkedése is különleges, hiszen Budapest I. kerületében, a Vár közvetlen közelében található, Krisztinaváros egyik bájos utcájában. A házat az 1940-es évek elején emelték, majd jó fél évszázaddal később, a 90-es évek végén ráépítettek három lakást. Utóbbiak közül a legnagyobbat mutatjuk be most az olvasóknak.
Az egykori bérházat Evva Zsolt építész szemelte ki magának, hogy a tetején hozzon létre otthont a családjának, és egyúttal az építészeti adottságokhoz igazodva két további – egy közepes és egy kisebb alapterületű – lakást is kialakított. Mivel előzőleg közel 20 évig Franciaországban élt, érthető, hogy erősen hatottak rá az ottani tapasztalatok. Erről árulkodnak például a nagy üvegfelületek és a teraszok, továbbá az anyaghasználat. A belső tereket a natúr fa uralja, a hajópadló, a látszó gerendák és a nyílászárók mind a gyönyörű természetes alapanyagból készültek. A vizuális összképhez ugyanakkor hozzátartoznak a környékbeli házak is, hiszen a teraszokról és a hatalmas nyílászárókon keresztül a budai Várnegyed, a Mátyás-templom, valamint régi, téglahomlokzatos épületek látványa tárul elénk.
Hosszas keresés után találták meg a tökéletes ingatlant
2020-ban eladósorba került a három ingatlan közül a legnagyobb, amelyhez két kisebb és egy nagy terasz kapcsolódik. Ágnes és Gergely ekkor már hónapok óta keresték új lakhelyüket. A Covid-járvány időszakában bőven volt idejük rendszeresen átnézni a hirdetéseket. Sokáig kitartóan várták, hogy felbukkanjon a megfelelő, ám egy alkalommal – egy elkeseredett pillanatban – úgy döntöttek, vetnek egy pillantást azokra is, amelyek meghaladják anyagi lehetőségeiket. Ekkor találtak rá a 162 m2 alapterületű lakásra.
– A hirdetésben szereplő fotók nem adtak teljes képet, de valamiért mégis felkeltették a figyelmünket. Egyértelműen úgy tűnt, a lakás jó hangulatú, izgalmas, és a leírásból kiderült, hogy az alaprajz is tökéletes számunkra: a felső szinten találhatók a hálók, valamint egy fürdőszoba, lent pedig az optimális méretű társasági zóna. Aztán amikor elmentünk megnézni, azonnal beleszerettünk – mesélik a jelenlegi tulajdonosok.

Olyan volt, mintha hazatérnének
Ágnes számára a legnagyobb vonzerőt mégis az ingatlan elhelyezkedése jelentette. Mivel az I. kerületben, a Naphegyen nőtt fel – egykor a közelben található általános iskolába járt, és a középiskola sincs messze, ahol Gergellyel osztálytársak voltak –, úgy ismeri a környéket, mint a tenyerét. Gyerekkorától nagyon szereti a hangulatos utcákat, a patinás épületeket, a vadregényes kerteket. Nem csoda, hogy amikor az ingatlant megálmodó építész ajtót nyitott a párnak, azonnal beszélgetni kezdtek a városrészről, helytörténeti, képzőművészeti kérdésekről. Az első pillanatban szimpátiát éreztek egymás iránt, és végül az árban is sikerült megegyezniük. A tervező azért választotta Ágneséket, mert ők el voltak ragadtatva az eredeti koncepciótól, a többi vevő viszont módosította volna az alaprajzot, eltüntetve Zsolt alkotását.

Remek ízléssel válogatták össze a régies darabokat
A párnak maradéktalanul tetszett az enteriőr, úgy, ahogy volt, ezért csupán parkettacsiszolást és tisztasági festést végeztek a költözés előtt. Kis idő elteltével aztán elhatározták, hogy apránként felújítják új otthonukat, ügyelve arra, hogy ne veszítse el eredeti hangulatát. Először az alsó szinten lévő mosdóhelyiséget, valamint a felső szinten található fürdőszobát újították fel, majd rövid pihenő után a konyhában beépítették az asztalos által méretre készített bútort. A tulajdonosok egyik fázisnál sem kértek segítséget lakberendezőtől vagy belsőépítésztől, hiszen a szerkezet, a térelosztás, a gépészet és a villanykiállások helye egyaránt megfelelt az igényeiknek. A berendezést a számukra kedves régi bútorokból, kiegészítőkből válogatták össze, műértő szemmel, remek ízléssel. Mindketten polgári közegben nőttek fel, és sok szép tárgyat gyűjtöttek, amelyek többségéhez életre szóló emlékek kötődnek.
Modern kiegészítők dobják fel az enteriőrt
– A kulturális háttér és a neveltetés, amelyet kaptam, nagyon fontos számomra, alapvetően meghatározza a szemléletmódomat és a világhoz való hozzáállásomat. Nagyon büszke vagyok a családomra, felmenőim a 20. század első felében az értelmiségi-polgári réteghez tartoztak – meséli Ágnes. Az anyai nagyszülők Székesfehérváron az 1774 óta működő Fekete Sas Patika tulajdonosai voltak hosszú éveken át, és a gyógyszertár feletti ingatlanban éltek, amíg el nem kellett hagyniuk. Az egykori családi vállalkozás helyén ma a Patikamúzeum várja az érdeklődőket. Az apai nagyszülők orvosként dolgoztak, és egy elegáns villában laktak Sopron környékén. A hajdani eleganciát, tartást a későbbi generációk is továbbvitték. A polgári értékek tisztelete és az igényesség ezt a lakást is áthatja, de a hagyományos darabokat természetesen modern kiegészítőkkel társították. A nagynéni kanapéja Sopronból költözött Svédországba, majd újra haza. Végül ide került, hat székkel együtt, amelyeket a tulajdonos zsákvászonnal húzott át. Az ablak előtt álló másik kanapé eredetileg a nagymamáé volt, túlélte a háborút. Ágnes első kis lakásából hozta magával a két fotellel együtt, és saját kezűleg varrt rájuk zsákvászon huzatot.
Gergely hasonló környezetből érkezett. Az ő rokonaitól származik az előszobában álló konzolasztal, továbbá a századforduló idején készült míves falióra, amely szerencsésen átvészelte a történelem viharait. A hatalmas textilbőr kanapé, az óriásira nyitható étkezőasztal, a könyvespolcok, a plexiszékek és -lámpák nem vonják el a figyelmet sem a lakás különleges szerkezetéről, sem a régi bútorokról, ugyanakkor jó szolgálatot tesznek a nagy létszámú családi események és baráti vacsorák alkalmával.

Egy lakás, ezer apró részlet
A lakás ékességei a színvonalas képzőművészeti alkotások. A falakat többek között Király András, Bálint Endre és Blaski János műveivel díszítették. Az étkezőben látható Ágnes lányának, Lucának egy különleges, kékes textilképe, amelyet indonéz batiktechnikával készített. Luca építészetet tanult, emellett díszlet- és jelmeztervezéssel, valamint batikolt alkotásokkal foglalkozik; munkáit kiállították már a Ludwig Múzeumban is. Az egyedi műtárgyak az antik bútorokhoz hasonlóan igazi otthonra találtak a gondosan felújított lakásban. A látogató tekintetét ezer apró részlet vonja magára, miközben élvezi az enteriőr egészének látványát és hangulatát.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!




