Budapest egyik legszebb szecessziós stílusú épülete, a ResoArt-Villa közvetlenül a Városliget mellett, a Dózsa György út és Városligeti fasor sarkán található. Fantasztikus Zsolnay kiállításnak ad otthont a mesés épület.
Budapest legnagyobb Zsolnay-kiállítását tekinthetjük meg a Városligetnél lévő csodálatosan felújított ResoArt Villában, mely immár a nagyközönség előtt is nyitva áll.
Az épületet 1899-ben tervezte Kőrössy Albert Kálmán építész a családja számára. A ResoArt Villát jelenlegi tulajdonosa két ütemben, 1998-ban és 2015-ben újította fel.
Siralmas állapotban volt a villa
„Nagyon rossz állapotban volt az épület, amikor először megpillantottam – emlékszik vissza az első találkozásra Szabó András, a ResoArt Villa tulajdonosa. A második világháború eyik bombatámadásában a csodaszép szecessziós villa tetőszerkezete, oromzata, külső homlokzata is megsérült. Sajnos helyreállítására nem fordítottak nagy gondot sem kívül, sem belül. De még így is, díszeitől megfosztva, egyszerű irodaházként üzemeltetve is látszott, hogy ez villa valaha gyönyörű lehetett…”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A fasori ingatlan két fő eleme a Kőrössy Albert Kálmán saját célra épített villája, a másik Klösz György fotós műteremháza. A tulajdonos elképzelése az volt, hogy felkutatja az épület történetét, hogy annak alapján kezdődhessen a megújítás. “A két törzsépület eredeti állapotának visszaállítására kidolgoztam egy programot, az anyagi lehetőségeim függvényében. Átépítettük a tetőszerkezetet, feltártuk azokat a részleteket, amelyek eredetileg máshogy néztek ki. Szerencsénk volt, mert a Műegyetem könyvtárában rábukkantunk arra az európai szecesszióról szóló osztrák kiadványra, amelyben ennek a villának a homlokzati képével illusztrálták a budapesti szecessziót.” – korábbi interjújában így beszélt a megújítás kezdeti lépéseiről Szabó András, a ResoArt Villa tulajdonosa.
Az értékteremtés előremutató példája
A felújítás építész-tervezői feladataival Csabai Flórát bízták meg. A tervező az Építészfórumon publikált cikkében így ír: „A pezsgő kulturális élet jegyében telő polgári évtizedeket a világháborúk, majd a kommunizmus időszaka követte, melynek során ezen épületek is hányattatott sorsra jutottak. Ez a periódus ért szerencsésen véget, amikor a jelenleg is tulajdonos Resonator Kft. az – akkor már egy telekként összevont – létesítményt 1996-ban megvásárolta…”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Majd több szakaszban, elsősorban az értékmentést és értékmegőrzést szem előtt tartva, az ingatlanokon teljes körű rekonstrukciót hajtottak végre. Ennek eredményeként jött létre a ma Resonator Park névre hallgató, a polgári értékteremtés előremutató példájaként szolgáló, egyúttal a Városligeti fasor kiemelkedő szépségű épületegyüttese.”
Dús ornamentika, változtos formájú ablakok
A villa homlokzatán a szecesszió magyaros irányvonala keveredik a korszak uralkodó nemzetközi stílusjegyeivel. Homlokzatát dús ornamentika díszíti és megmozgatott falsíkok tagolják, amelyekben változatos ablakformákat figyelhetünk meg.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A különleges alakú ólomüveg ablakokat pávák, oroszlánfejek és burjánzó növény indák szegélyezik, az oromfalon pedig a festészet, a szobrászat és a műépítészet allegorikus figurái láthatók. A homlokzattal harmonizáló kovácsoltvas kerítés Jungfer Gyula alkotása.
A ResoArt villa egyik ékessége: Róth Miksa ólomüveg
A házba belépve megcsodálhatjuk a szecessziós magyar üvegművészet legnagyobb mestere, Róth Miksa terve alapján, az ő műhelyében készült hatalmas üvegablakot, amely javarészt eredeti állapotban vészelte át az elmúlt század viszontagságait. Az emeletre felvezető színes, kovácsoltvas lépcsőkorlát pedig Hochmann József lakatosmester munkája.
Az épület 2022-ig irodaként működött, majd a tulajdonos úgy döntött, hogy egyedülálló képzőművészeti gyűjteményének legjelentősebb darabjait beköltözteti a villába, ahol ezzel a főváros jelenleg legnagyobb látogatható Zsolnay-kiállítása jött létre. Az 1000 darabos kollekció tehát egy magángyűjtemény, amely a Zsolnay kerámiák sikertörténetét mutatja be az 1870-es évektől kezdve egészen az 1920-as évek végéig.
A Zsolnay-gyűjtemény legdrágább darabja az a 185 cm magas váza, amely hajdan a Gellért Szállóban állt, a megnyitójáról készült egykori fotók tanulsága szerint a párjával együtt. A váza egy Virágh Judit-aukción 16 millió forintért került a gyűjtő tulajdonába.
Forrás: Travelo
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!