Ha ezek a falak mesélni tudnának: nemcsak a környék, hanem az épület is csupa izgalmas történetet rejt, ahol ez a különleges, spanyol hangulatban megálmodott kis ékszerdoboz található.
A budai vár közelében, a Bécsi kapu közvetlen szomszédságában bújik meg az az épület, amelynek egyik lakásában Marianna és férje otthonra találtak.
Egykori istállóból modern otthon
– Kevesen tudják még a környéken élők közül is, hogy ez egykor egy Horthy-villa volt – meséli Marianna. – Az épület alja tulajdonképpen egy istállóként működött, innen vitték le Horthy lovait a Vérmezőre.
Az egykor társasági életnek és nagyvilági találkozóknak helyet adó épület sorsa idővel más irányt vett. A szecessziós stílusú, nagy belmagasságú terek később a felújítások során Bauhaus-jellegű vonásokat is kaptak, ezt követően pedig a hatalmas földszinti istálló is elveszítette egykori funkcióját. A helyén összesen négy lakást alakítottak ki – ezek egyikében található Mariannáék otthona is.
A tulajdonosok határozott elképzelésekkel vágtak bele a lakás felújításába, a megvalósításban pedig Bertóty Eszter enteriőrtervező segítette őket.
Egy spanyol nyaraló hangulata a budai vár alatt
– Nagy kedvelői vagyunk Spanyolországnak, vonz minket a kultúrájuk, tetszik, ahogy élnek és ahol laknak. Amikor megkerestük Esztert, azt mondtam neki, hogy egy ibizai nyaralót szeretnék. Azt mondta, meglesz – emlékszik vissza Marianna. Habár viszonylag jó állapotban vették meg a 36 m²-es, az átalakítási munkák végére 40 m²-re bővült lakást, mégis az alapjaitól kezdődően felújítás mellett döntöttek.
– 35 centi mélyre mentünk le a földbe. Újraszigeteltük, padlófűtést terveztünk, kicseréltük a vezetékeket, az ajtót, az ablakokat. Mivel ez egy régi, több száz éves épület, a falakat is kivéstük és szigeteltük belülről – sorolja a tulajdonos.
Apropó, falak: igazán különleges pontjai a lakásnak a három főfal, amelyekbe Marianna már első látásra beleszeretett. A felújítás során mindvégig ragaszkodott is ahhoz, hogy megőrizzék eredeti, kissé gömbölyded, szabálytalan formájukat.
– Olyanok ezek a főfalak, mintha annak idején kézzel alakították volna ki őket, nagyon különleges és érdekes látványt adnak. Olyan tőlük a lakás, mintha egy andalúz kisházban járnánk – mutatja Marianna, aki később a gipszkartonfalakat is ezek mintájára alakíttatta ki.
Nemcsak a furcsa falak, hanem maga a lakás alaprajza támogatta a déli vonalat: patkó formája már az első találkozáskor megmozgatta a tulajdonosok fantáziáját, akik alapjaiban nem is változtattak a funkciók elrendezésén. Mindössze a viszonylag nagyobb méretű fürdőszobából különítették el a vécét, illetve a konyhát gondolták egy kicsit újra.
– Bár pici a lakás, szerettem volna egy nagyobb közösségi teret létrehozni, amelynek szerves része a konyha is. Így aki itt van épp, ő sem érzi elszeparálva magát a többiektől – magyarázza Marianna, aki számára az egyik kedvenc helyiségé vált a konyha a praktikus kialakítása miatt: – Nagyon szeretem az ívét, olyan könnyű benne mozogni, mosogatni, előkészíteni az alapanyagokat és főzni.
Megoldás a tárolásra: többfunkciós bútorok
A lakás kis méretéből adódóan elsődleges szempont volt a tárolás kérdése, amelyet többfunkciós bútorokkal és rejtett módszerekkel oldottak meg. Az ágy alatti rész például egy mindent elrejtő tárolóvá vált, felette lévő részen pedig praktikus szekrényeket alakítottak ki. Hasonlóan hasznos és egyben nagyon izgalmas pontja lett a lakásnak a kanapé, amely Mariannáék kérése nyomán és Eszter tervei alapján született meg.
– Már az elején ragaszkodtunk ahhoz, hogy a kanapé lépcső vagy feljáró is legyen egyben, amelyen egyszerre lehet ülni és kijutni a kertbe. Ez adta az alapot Eszternek, aki ezt a hatalmas, 3×2 méteres, tárolókat magába foglaló és lépcsővel végződő megoldást találta ki. Nemcsak nagyon jól néz ki, hanem tényleg óriási méretű: ültünk már húszan is rajta és nem is tűnt fel!
Utazások emlékei
Az andalúz hangulat nemcsak a színvilágban és az anyaghasználatban érhető tetten, Mariannáék számtalan más módon igyekeztek becsempészni a spanyolországi útjaik élményeit.
– Rengeteg csempét gyűjtöttem korábban innen, van olyan is köztük, amelyet egy Barcelona mellett élő bácsi festett nekünk. Sok-sok kövem is van – azt szoktam mondani, hogy a tenger csinálta nekünk. Itthon is törekedtünk arra, hogy déli hangulatú bútorokat, kiegészítőket vásároljunk, amelyeket régiségboltokból, bolhapiacokról vagy az internetről szereztünk be – magyarázza Marianna, aki amikor otthona kedvenc pontjáról kérdezzük, nem is tud kiemelni csupán egyet.
– Nehéz kérdés, mert mindent nagyon szeretek benne: azt, hogy sehol sincs benne ajtó, csak a vécén egyedül, hogy ezáltal nagyon szellős a térérzet, de mindezek ellenére nem lehet átlátni egyik szobából a másikba. Tetszik benne az, hogy bár földszinti lakás, mégis elképesztően világos, gyönyörű kilátás nyílik az ősfákkal teli kertre. Bárki jár nálunk, azt mondja, hogy mostantól teljesen másképp gondol a földszinti lakásokra. Csak biztatni tudunk mindenkit, és örülünk, hogy meg tudtuk mutatni, milyen nagyon jó dolgokat lehet beleálmodni.