A beépített szekrények a térhatás, illetve a helykihasználás szempontjából előnyösebbek, mint a konfekcióbútorok.
A szakember a beépített egyedi darabokat a lakás hangulatához igazítja, illetve az enteriőr egészével együtt tervezi a bútort, a méretek tekintetében pedig nyilvánvalóan nagy szabadságot ad ez a helytakarékos megoldás. Ugyanakkor drágább, és a tervezés, kivitelezés nagy körültekintést igényel.
Gyerekszobai tárolás
A gyerekszobában elhelyezett keret funkcionális elem, egységbe foglalja az ablakot, az íróasztalt, a polcokat, amelyek egyébként rendezetlenül szétszóródnának a térben – magyarázza Klobusovszki Péter, a DLA építésze az itt is látható szoba megoldásait.
A beépített szekrény egyfajta sajátos kompozícióként különleges vizuális hatást kelt. Az építész elmondása szerint egy magazinban láttak hasonló darabot, és nagyon megtetszett nekik. A szegélyek mindig is foglalkoztatták, és izgalmas vállalkozásnak tűnt, hogy tárolóbútornál használják ki a megoldásban rejlő lehetőségeket.
– Ez a darab mélységgel, határozott térbeliséggel rendelkezik, intimitást sugall, nyugodt körülményeket biztosít az itt dolgozónak az elmélyült munkához. A képen kevésbé látszó – az előtérben lévő – másik keretes elem jobb oldalon leforduló szára ajtófélfaként funkcionál, a másik oldalon pedig egy beépített szekrényben folytatódik. Ez a keret szinte ajtóként viselkedik, leválasztja a szoba előterét a szoba belsejétől; a teteje pedig tárolóként használható – teszi hozzá.
Könyvespolc a nappaliban
Színes bokszokkal tagolt, fal méretű könyvespolc került ennek az otthonnak a nappalijába. A lakás tulajdonosai kérték, hogy zárt elemek is legyenek a dekoratív tárolón.
A vízszintes polcokkal tagolt bútoron látszólag szabálytalanul helyezkednek el a zárt tárolófelületek, amelyek rengeteg kisebb-nagyobb dolgot elrejtenek, egyúttal a nyitott polcok látványát is feldobják, és ellensúlyozzák a rengeteg könyv hatását.
Gardrób az előtérben és a hálószobában
Ha nem túl nagy az alapterület, érdemes okosan kihasználni minden helyet a lakásban. Nem könnyű megtalálni a helyes arányt, de lényeges, mert a kevés tárolóhely rendetlenséget eredményez, a túl sok elem következtében viszont elvész a tér nagyvonalúsága.
A hálószobai és az előszobai gardrób kialakítása során beépítették tárolóbútorral egy teljes falat, csupán az ajtónak hagytak nyílást. Látványos megoldás az egyik oldalt kiemelő, feketére festett, rétegelt lemezből gyártott keret.