A tetőtér, vagy még előnyösebb esetben a manzárd, bútorozása ugyan igényel némi kreativitást, valójában nagyszerűen kihasználható a ház felső része is.
Mindenekelőtt nem árt tisztázni, mi is az a manzárd. Nos, a tetőszerkezeteknek azt a fajtáját nevezik manzárdtetőnek, ahol a keresztmetszet egy szabályos nyolcszög fele; ez az úgynevezett „törött tető”. A 17. századi francia építészeti megoldás a 18. századra világszerte elterjedt. A mai napig kedvelt forma, hiszen ez a fajta tetőtér előnyösebb, mint a többi: szinte függőlegesek a falak, nagyobb a hasznos terület, illetve nagyobbak az ablakok, amelyek jellemzően kiugranak a tetősíkból. A tetőablak a felső tetősíkban is elhelyezkedhet, ilyenkor belső kétszintes lakás kialakításra is lehetőség van. Ha az ágy vagy a matrac felkerül egy galériára, már nyertünk minimum 4 m2-t, ami kis lakás esetében nem utolsó szempont.
A többi típus berendezésénél kicsit nehezebb a dolgunk, hiszen a legváratlanabb pontokon kezd el lefelé dőlni a tető síkja, vagyis nagy körültekintést igényel a tervezés. Gondoljuk végig, hol fogunk feküdni, ülni és állni. Mindent gondosan mérjünk meg, hogy kényelmesen nyithatók legyenek a beltéri nyílászárók és a beépített szekrények ajtói. A bajosan megközelíthető részeket érdemes beépített tárolókkal, fiókokkal kitölteni, mivel így maximálisan kihasználhatjuk a helyet.
A tetőterek általában világosak, ezért itt bátran válogathatunk a színek, illetve a nagyobb, karakteresebb motívumok közül. De ami előny, az sajnos hátrány is egyben, mert a helyiség könnyen felmelegszik, megfelelő árnyékolás, illetve klímaberendezés nélkül nyáron szinte elviselhetetlen katlanná válhat. A tetőablakhoz ezért ajánlott beszerezni tökéletesen fényzáró árnyékolót – a motoros vagy a manuális változat egyaránt megfelelő. Ha hagyományos függönyt szeretnénk, olyan black-out anyagot válasszunk, amelyen még átszűrődni sem tud a napfény.
Gyakran felmerül a fürdőszoba kialakításának kérdése. Zuhanyzó természetesen csak oda kerülhet, ahol teljesen fel tudunk egyenesedni. A kád elhelyezésénél is alapvető, hogy fel lehessen állni, itt viszont egy rész kerülhet a ferde sík alá. Minden esetben gondosan szigeteljük, burkoljuk a falat, illetve kezeljük alternatív megoldásként vízzáró festékkel, mivel a tetősíkok gipszkarton lapjainak illesztése nem áll úgy ellen a víznek és a párának, mint a téglafalaké.
Egy tetőtérben keresztülhaladhatnak gerendák is, ezeket a magasságuktól függően integrálhatjuk a berendezésbe. Ha alacsonyan vannak, építhetünk rájuk ágyat, ha magasan, akkor kerülhet ide minigaléria.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!