Esztétikum, praktikum és biztonság – ezt a három szempontot vesszük figyelembe, amikor a fürdőszobába keresünk burkolatot. Természetesen az is lényeges, hogy igazodjon otthonunk stílusához, és egységes legyen összkép.
A klasszikus csempe talán sosem megy ki a divatból, de az tény, hogy sorra jelennek meg újfajta burkolatok a fürdőszobában is. Lássuk, mi minden hozzáférhető ma a piacon.
Gyönyörű felületkezelt faanyagok
Remekül kombinálhatók a természetes kövekkel, illetve az azokat utánozó greslapokkal. Segítségükkel tökéletes spahangulatot teremthetünk, amelyet növényekkel vagy egy nagy zöldfallal tovább fokozhatunk.
A másik kedvenc a szobaszerű fürdőszoba, ahol a padlóra parketta vagy azt imitáló kerámiaburkolat kerül, rá szőnyeg, a falakat pedig csupán a legszükségesebb helyeken védi hidegburkolat. A festett szakaszokat díszítő képek, tapéták és falilámpák hangsúlyosan személyessé, meghitté teszik a miliőt.
Az agyag új élete a fürdőszobában
Az eladási listák élén régóta az égetett kerámiából készült termékek állnak, főleg a kedvező áruk miatt. A mázuk kaolinból, homokból, üvegből és különféle adalékanyagokból készül, a dizájn tekintetében óriási a kínálat, könnyen találhatunk megfelelő színű és mintájú darabot. Szintén népszerűek a kőporcelán vagy greslapok.
Ezekből kapható anyagában színezett és mázas változat. A készítés során az agyaghoz kőőrleményt, földpátot és epoxigyantát kevernek, majd formára préselik, és kiégetik. Kültéren is használhatjuk. Létezik polírozott, selyemfényű, matt, strukturált, rektifikált. Ne feledjük, hogy a fényes lapokon látszik a megszáradt vízcseppek nyoma. Néhány gyártó üvegszövettel erősíti meg a hatalmas táblák hátoldalát. Antibakteriális tulajdonsága miatt nemcsak burkolatnak, hanem mosdópultnak is kiváló. A fürdőszoba ékessége lehet egy 3D kerámiaburkolat, amely optikai hatásokkal teszi érdekesebbé a látványt.
Tipp
A kisebb csempéknél 10-15% hulladékkal számoljunk. Ha nagy lapot szeretnénk, célszerű kirajzolni minden falat, hiszen így egyértelműen kiderül, hány vágott darab lesz, és mennyivel kell többet rendelni.
Optikai hatások
Szűkebb helyiségben a világos szín, a fuga nélküli öntött padló előnyös, mert vizuálisan növelik a teret.
Hasonlóképpen javítja a térérzetet, ha a nagyobb lapokhoz színazonos fugát választunk. Kisebb lapok esetén játszhatunk az erősebb színű fugával, mert rasztert, ritmust ad a falnak. A 60 × 120 cm-es vagy még nagyobb, 150 × 300 cm-es (supersize) lapok tágas szobákban mutatnak jól. Optikailag szélesíthetjük vagy nyújthatjuk a teret a fektetési iránnyal is.
Az sem mindegy, milyen lerakási módot alkalmazunk. Ha szabályos hálóban tesszük le a csempét, akkor visszafogott, ha kötésben vagy eltolva burkolunk, akkor természetes hatást kelt. A diagonál burkolás mostanában háttérbe szorult; előnye, hogy tágítja a szobát, viszont ennél számolhatunk a legtöbb hulladékkal. Jó tudni, hogy a plafonig csempézett fal miatt kisebbnek érezzük a helyiséget. A tusolónál természetesen legalább a kabin magasságáig vigyük fel a csempét, fejzuhany esetén azonban a 220-240 cm-es magasság javasolt.
Fontos!
Körbeburkolt kádnál ne feledkezzünk meg a szerelőnyílásról. Ha a lefolyóval probléma adódna, a mágnessel vagy könnyen körbevágható szilikonnal rögzített lapot egyszerűen kivehetjük. A szakáruházakban beépíthető szerelőajtót is vehetünk, de azzal nem lesz egységes a látvány.
A témáról bővebben a márciusi Lakáskultúrában olvashatsz!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!