Az energiatakarékos otthon kialakítása sokszorosan megéri: jót tesz a pénztárcánknak, de a környzetetet is óvjuk, ha kevesebb energiát használunk. A megfelelő szigetelés, a megújuló energia használatával sokat tehetünk a cél érdekésben, de akad néhány trükk, ami semmibe nem kerül, mégis, sokat spórolhatunk vele.
A megfelelő szigetelés, a régi nyílászárók cseréje, a megújulú energia használata, az energiatakarékos háztartási gépek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy otthonunk a lehető legzöldebb legyen. Ezekért a nagyobb, hosszúvátú befektetésekért mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni, ám akad néhány megoldás, ami semmibe nem kerül.
Csak egyetlen fok
Még egy ideig tart a fűtési szezon, addig viszont érdemes megfogadni ezt a tippet: „tekerjük” a hőmérsékletet csak egy fokkal lejjebb. 20-21 fokban sem fázunk meg, éjszaka pedig jobban is alszunk a hűvösebb, 18-19 fokos szobában. A termosztátot úgy állítsuk be, hogy napközben, ha nem vagyunk otthon, ne fűtse túl a szobákat, tökéletes a 19 fok is, az időzítő pedig segít, hogy mire hazaérünk, kellemes meleg fogadjon.
Ne altassuk – kapcsoljuk ki!
Ha nem használjuk a háztartási gépet, elektronikus eszközt, kapcsoljuk ki! A hűtő és a fagyasztó nyilván nem tartozik ezek közé és a legtöbb modern eszköz magától is kikapcsol egy idő után, de a régebbi kávégépek, hangfalak, tévék, számítógépek csak standby üzemmódba kapcsolnak, ha nem használják azokat.
Az éppen nem használt töltőkábeleket húzzuk ki, ne legyenek bedugva „üresen”, ha feltöltött a telefon, táblagép, vegyük le a töltőről. (Ahogyan a laptopot is érdemes időnként nem csak lecsukni, de kikapcsolni.)
Sokat segíthet egy elosztó, amit egy mozdulattal kikapcsolhatunk.
Elég egy bögrényi
Ha csak egy csésze teát főzünk, nem kell teljesen megtölteni a vízforralót: míg felmelegíti azt a rengeteg, és egyébként nem használt vizet, sok áramot fogyaszt.
Cseréljük ki a villanykörtét
Ugye mondani sem kell, hogy milyen sokat lehet spórolni a megfelelő világítótesttel? Cseréljük LED-esre a régi izzókat. Egy átlagos LED izzó 75 százalékkal kevesebb energiát használ, mint a normál körte.
Használjuk a fedőt!
Sokkal gyorsabban melegszik, fő meg az étel vagy forr föl a tészta vize, ha letakarjuk, ráadásul energiát is spórolunk vele. Fedő alatt gyorsabban puhul, fő az étel akkor is, ha már elzártuk alatta a gázt. Ha a sütőt használjuk, akár 5 perccel korábban is elzárhatjuk, nem kell aggódni, lassan hűl a sütő, ugyanúgy melegít ebben a pár percben is.
Tisztán tartott főzőlap és radiátor
Rengeteg felesleges energiát használ el a koszos főzőlap: nehezebben melegszik be és kevésbé hatékony. Ne hagyjuk rászáradni a főzés közben keletkező koszt, minden használat után töröljük tisztára.
Ugyanez érvényes a fűtőtestekre is, a résekben és lamellákban megült piszok rontja a radiátor hőleadó képességét. Mielőtt nekiállunk a takarításnak, zárjuk el a fűtést. Porszívózzuk fel az elérhető helyeken megülő por- és pókhálókat, töröljük át melegvizes, mosogatószeres szivaccsal, majd tiszta vízzel mossuk át újra.
Ne takarjuk le a fűtőtestet!
Ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl közel a fűtőtesthez nagyobb bútor, ne takarja nehéz függöny – így kevésbé vész el a hő. Legalább 5-10 centi távolság legyen a bútor és a radiátor között: jól látható összegben mérhető így a fűtőtest hatékonysága.
Nem mindegy az elrendezés
Ha a külső falakhoz tolt kanapén, ágyban állandóan fázunk, az nem véletlen. Ezek a falak természetesen hidegebbek, vagyis jobban érezni itt a kinti hideget. Ha átrendezzük a bútorokat és inkább a közfalakhoz toljuk azokat a bútorokat, amelyekben sok időt töltünk, ritkábban kell magasabb hőfokra kapcsolni a fűtést.
Üres szobát ne fűtsünk!
Újabb alapvetés, de nem lehet elégszer mondani, a vendégszobát, a dolgozót, a tárolót, ha nem használjuk, nem kell fűteni! Zárjuk el ezekben a helyiségekben a fűtőtesteket, csukjuk be az ajtót: csak néhány mozdulat, kis tudatosság és rengeteg pénzt spórolhatunk. Ezekben a nem használt szobákban a függönyöket, rolókat is leengedve tarthatjuk, így kevésbé hűlnek le télen, nyáron pedig nem melegszenek fel annyira.
Ne feledkezzünk meg a szőnyegről!
Nem csak dekoratív elem, amitől stílusosabb lehet a helyiség, de még szigetel is. Igaz, egy-egy jobb minőségű, nagyobb szőnyeg nem olcsó, de érdemes befektetésként tekinteni rá, hosszútávon a fűtésszámlán is spórolhatunk vele.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!