A szakértők szerint a 4-5 szobás lakások számtalan lehetőséget hordoznak.
Az elmúlt években a megváltozott életkörülmények miatt felerősödött az igény az olyan ingatlanok iránt, amelyekben többfunkciós terek – például otthoni munkaállomás, edző-, hobbi- vagy vendégszoba – is kialakíthatók. Jóval kisebb az elérhető kínálat, különösen jó adottságokkal rendelkező lokációkban, ezért a kiemelt fejlesztések fontos elemei lettek a nagyméretű lakások.
Egyre több a nagyméretű lakás az ingatlanpiacon
Európa nagyvárosaiban már évtizedekkel ezelőtt elkezdődött az elhanyagolt, korábban sokszor ipari funkciójú területek újrahasznosítása. Ezek közül a legikonikusabbak a hamburgi HafenCity, a londoni Royal Docks, az Amstel és Schinkel folyók között fekvő amszterdami Zuidas, és különleges architektúrájának köszönhetően a 13. kerületi Foka-öbölben megvalósuló Duna Terasz Vista is. A projektek mindegyike vízparti lokációban található, és a nagyméretű lakások kialakítása is kiemelt szempont volt a fejlesztéseknél. A vízparti lakások számos országban a legkeresettebb ingatlanok közé tartoznak – különösen ott, ahol a várostervezés lehetővé teszi a területek közösségi és rekreációs célú hasznosítását is. A víz közelsége nem csupán esztétikai élményt nyújt, hanem életminőség- és értéknövelő hatással is bír. Kutatások szerint ráadásul a vízparti környezet stresszcsökkentő, javítja az alvásminőséget és az általános jóllétet is.
„A jelenlegi városi életben, amikor minden hihetetlenül ingergazdag, sokkal nagyobb szüksége van az embereknek arra, hogy az otthonukban valóban a saját személyiségükre szabott, megnyugtató és komfortos térben tudjanak pihenni. A sűrűn lakott nagyvárosokban azonban kifejezetten luxusnak számít, hogy valaki kertes házban éljen, vagy ehhez annyira ki kell költözni, hogy sokan nem vállalják azt az utazási idő többletet, amivel ez jár. Napjainkban egyre többen kérik a segítségemet nagyobb méretű, de belváros közeli ingatlanok belsőépítészeti kialakítására” – emeli ki Bodrogi Fanni, belsőépítész, interiorstylist.
Több tér, több lehetőség
A nagyobb méretű lakások tervezésénél már nem csupán a funkciók elhelyezése a cél, hanem az élményalapú, flexibilis térhasználat is. A nyitott, multifunkcionális terek mellett a privát zónák – hálók, dolgozószobák, fürdők – diszkrét elkülönítése, valamint az olyan speciális funkciójú terek, mint a home office, rekreációs- vagy edzőszoba kialakítása válik hangsúlyossá. Ezeknél a lakásoknál a belsőépítész feladata nem pusztán a térstílus konzekvens berendezése, hanem a megfelelő térszervezés is, adott esetben a tér felosztásának újragondolásával. A fő cél az ergonomikus térhasználat és a megfelelő, funkcionális térkapcsolatok kialakítása.
Bátran lehet használni a textúrákat, színeket
A tágas terek lehetőséget adnak az anyagok és textúrák gazdag kombinációjára is. „A nagyobb méretű lakások terén világszerte tapasztalható trend, hogy az elmúlt időszak letisztult, finom színhasználatú skandináv, wabi-sabi és japandi stílusok túlcsordulása, illetve az időtlen minimalizmus mellett újra éledezik az úgynevezett maximalizmus is. A dús színek, formák, mintázatok stílusa. Ennek az intenzív stílusnak kifejezetten kell a tér, ezért jobban alkalmazható nagyobb lakásokban. Mindemellett Európában természetesen továbbra is sokan a klasszikus nagypolgári stílust választják, manapság általában leginkább eklektikus formában” – teszi hozzá a szakember. A nagyobb méretű lakások enteriőrje akkor válhat igazán időtállóvá, ha nemcsak vizuálisan hatnak, hanem térhasználatukban is a természet és a funkció egyensúlyára törekednek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!