A technológia fejlődésével a televízió szerepe nem csökken, inkább folyamatosan aktualizálódik.
Az otthonokban a televíziók hagyományosan a házi oltárokhoz hasonlító, kicsi fadobozok voltak. Volt idő, amikor szinte csodának számított a televíziózás, az egész utca összegyűlt a legtehetősebb családoknál és csendben, áhítattal figyelték a beszélő dobozt. Magyarországon az 1950-es évektől számolják a televízió jelenlétét. Ma már teljesen természetes, hogy szinte minden háztartásban van televízió, sőt családonként több készülék is a szórakozni vágyók rendelkezésre áll.
A kezdetleges kicsi fadobozok nagy fejlődésen estek át az elmúlt évtizedekben. Az 1950-es, 1960-as években készült, ma már retrónak számító darabokhoz képest mondhatni űrtechnológiának számítanak a mai okos TV-k. A technológiai fejlődés és a formatervezési megközelítések révén a TV-k mérete és designja jelentősen változott, teljesen átalakult. Hol vannak már a lábakon álló, kézzel kapcsolható változatok azokhoz az ultra vékony, festményekre emlékeztető TV-khez képest, amelyek manapság úgy olvadnak bele a térbe, hogy tökéletes díszítőelemként szolgálhatnak?
A fejlődés a szórakoztatási élmény tökéletesítésével azt is magával hozta, hogy lehetővé vált a nagyobb képernyők elhelyezése kisebb terekben is. Az otthonokban a TV-k nem korlátozódnak már a nappalikra, ugyanúgy megtalálhatók a hálószobákban, konyhákban vagy akár teraszokon is. Mindehhez viszont az kellett, hogy a készülékek harmonikusan illeszkedjenek az enteriőrbe. Mára a televíziók a lakások díszítőelemeivé váltak. A kandalló fölé szerelt TV például klasszikus éke a nappalinak. A beépített polcokkal körülvett TV szemet gyönyörködtető, ha a polcokon könyvek, igényes dísztárgyak és növények szegélyezik a készüléket. A művészet szerelmesei házi galériába is rejthetik a televíziót, ha például több műalkotás díszíti a helyiség falát. Ehhez tökéletesek lehetnek azok a készülékek, amelyeket választható színű keretben álmodtak meg a designerek. Azt a szabályt érdemes elfelejteni, hogy a TV-nek egy adott fal közepén kell elhelyezkednie. Manapság nem a bútorokat igazítják a TV-khez, hanem éppen fordítva. A kényelem a meghatározó, a készülék pedig oda kerül, ahol valóban ezt szolgálja.
A saját operációs rendszerrel rendelkező okostévék a 2010-es években kezdtek elterjedni. Magyarországon az elsők között a Samsung okostévék voltak elérhetők. A TV a magyar háztartások legnépszerűbb elektronikai eszköze, a Samsung kutatása során kiderült, hogy megkérdezettek 95%-a rendelkezik otthon televízióval, ráadásul a válaszadók 65%-a okostévé-tulajdonos is. 4%-uk a fürdőszobában, és 2-2-2% a kertben, teraszon, illetve pincében, műhelyben vagy garázsban használja legalább havonta kétszer a készüléket. A felmérés szerint persze televíziót leginkább a nappaliban (64%) és a hálószobában (64%) találunk, bár előfordul minden tizedik tulajdonosnál a gyerekszobában és a konyhában is. A különféle helyiségekben a legkülönbözőbb igényekhez alkalmazkodnak a legmodernebb készülékek, egyre népszerűbbek azok az izgalmas funkciókkal bíró változatok például, amelyek a használaton kívül a tulajdonos saját fotóit vagy mondjuk világhírű galériák műalkotásait jeleníthetik meg a képernyőn.
A kutatásból az is kiderült, hogy a technológia fejlődésével a tévé szerepe nem csökken, hanem aktualizálódik. Az okostévék elterjedésével sok lehetőséggel bővül a felhasználások sora, egy készülékben koncertrálva számos hasznos szórakoztató funkciót.
A cikket a Samsung támogatta.
A Samsung okostévéi lenyűgöző kép- és hangminőséggel elhozzák a moziélményt a nappaliba. 2023-ban debütált a hatalmas, de mégis szinte légies 98 colos QLED Q80C készülék, amely szuper vékony formatervezésével gyönyörűen illeszkedik a térbe. További információ: www.samsung.com/hu
(X)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!