Pusztító földrengés rombolt Törökországban… A szomorúság mellett, ez egy intő jel számunkra, hogy nekünk is vigyáznunk kell!
Február eleje óta folyamatosan reng a föld Törökországban, a földrengés által érintett terület egyre nagyobb. Van-e okunk tartani egy hasonló természeti katasztrófától? Összegyűjtöttük a legfontosabb teendőket, amiket mi is magunk megtehetünk egy biztonságosabb otthonért.
A világot nemrég, februárban egy nagyon súlyos katasztrófa rázta meg, mikor Törökországban egy pusztító földrengés hatalmas károkat okozott. Február 7-én az ország több pontján érezhető volt földrengés, a legextrémebb, 7,8 erősségű keleten rombolt. Ezt még rengeteg utórengés követte, ami a tudósok szerint még évekig eltarthat. Az elhunytak száma több mint 50 ezer fölé emelkedett. Számos országból mentek segíteni, a magyar mentőcsapatok is hősiesen helyt álltak a szörnyűség közepén… Nemrég Romániban is megmozdult a föld, és ez gondolkodásre késztette a tudósokat, sajnos ahogy a mondás is tartja az “ördög sosem alszik”. Bár az ország adottságai okán mi kevésbé vagyunk veszélyezettetek, azért nem árt óvatosnak lennünk. Bemutatjuk, hogyan teheted otthonodat biztonságosabbá, illetve miként cselekedj, ha megtörtént a baj.
Így tedd biztonságossá otthonod
- A földrengés során a nehéz tárgyak nagyon veszélyessé válhatnak, ezért fontos, hogy azokat megfelelően rögzítsük. Például a szekrényeket és polcokat érdemes falhoz fúrni. Így megelőzhetjük, hogy ráboruljanak vagy ráessenek valakire, ezzel még nagyobb kárt okozva.
- Ellenőrizzük az otthonunkat, és javítsuk ki az olyan problémákat, mint például a szétszakadt kábeleket, repedéseket az ablakokon, ajtókon, ahol a beázás és az esetleges balesetek veszélye fennállhat. Ez azért szükséges, mert a repedések miatt az üvegszilánkok a lakásba is berepülhetnek. Legfontosabb, hogy az áramos vezetékeken ne legyen sérülés!
- Készítsünk elő egy mentőcsomagot, amelyben legyenek alapvető élelmiszerek, gyógyszerek, ásványvizek, elsősegély csomag. Az élelmiszerkészletet rendszeresen frissítsük, és ne feledjük, hogy ha van háziállatunk, akkor számára is gondoskodjunk eledelről, szükséges gyógyszerekről.
- Ha van gázcsap a lakásban a földrengés után azonnal zárjuk azt el. Ez segíthet megelőzni a gázrobbanásokat és a tűzeseteket. Ezen kívül ha van időnk, kapcsoljuk ki az összes elektromos berendezést és vízcsapokat, mert ezek is súlyos károkat okozhatnak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon - Tároljunk pótalkatrészeket, mint például generátor, elemek, égők. Ha károsodnak a lakás elektromos berendezései, ezeket könnyen cserélhetjük, így megelőzhetjük az életveszélyes helyzeteket. A fontos iratainkat helyezzük tűzálló dobozba, hogy ne eshessen bajuk.
- Tartsuk kéznél az elsősegély csomagot, és tanuljuk meg, mi a teendő olyankor, ha például földrengés van. Fontos tudni, hogyan kell cselekedni, ha valaki megsérül, vagy vészhelyzetbe kerül. A gyerekeknek is tanítsuk meg a baleset esetén értesítendő központi számokat: tűzoltó, mentő, rendőrség.
Így cselekedj, ha itt a földrengés
- Ha földrengést érzékelünk, az első és legfontosabb dolog, amit meg kell tennünk, az az, hogy próbáljunk meg minél gyorsabban keresni egy olyan helyet a lakásban, amely biztonságot nyújthat. Ilyen lehet egy masszív asztal vagy erős szék alatt, vagy éppen a fal mellett. Viszont olyan búvóhelyet válasszunk, ami messze van a polcoktól, szekrényektől, nehogy azok ránk dőljenek.
- Természetes, hogy katasztrófa esetén megijedünk, bepánikolunk, de ezt minél előbb le kell győznünk, hogy ne bénítson meg minket. Vegyünk mély levegőket, számoljunk el magunkban 30-ig és próbáljunk meg higgadtan, racionálisan gondolkodni. A stressz csak ront a helyzeten, nem tudunk tőle helyesen cselekedni.
- A földrengés után fontos ellenőrizni az épületet, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nincs-e valamilyen sérülés vagy károsodás, amely veszélyeztetheti az életünket. Ha sérült, és nem biztonságos benne tartózkodni, akkor jobb, ha elhagyjuk, és a szabadban várjuk meg a segítséget.
- Határozzuk meg előre egy pontos helyet a családtagokkal és barátokkal, hogy ha váratlanul el kell hagynunk az otthonunkat, tudjuk, hová kell mennünk, ahol egymásra bukkanhatunk. Készítsünk egy menekülési útvonaltervet, amit a gyerekekkel alaposan gyakoroltassunk be. A legjobb, ha több útvonal van.
- Földrengés esetén tilos a lifteket használni, nehogy leszakadjanak vagy megálljanak! Keressük meg a vészkijáratot és a lépcsőket. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor keressünk magunknak egy védett helyet, távol a nehéz tárgyaktól.
- Fontos, hogy mindig legyen kéznél néhány fontos dolog, amelyek szükségesek egy esetleges földrengés után, mint például a mobiltelefon és az elsősegélycsomag. Egy zseblámpa is jól jöhet.
- Ha kültéren vagyunk, keressünk nyitott területet, amely messze van az épületektől, vezetékektől és más tárgyaktól, amelyek kárt okozhatnak. Amennyiben autóban ülünk, lassítsunk le és álljunk meg az út szélén, majd maradjunk az autóban, míg a rázkódás véget nem ér.
Forrás: Fanny Magazin
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!