A tartósan alacsony és magas páratartalom egyaránt veszélyezteti az egészségünket. Túlzottan alacsony páratartalom esetén a kiszáradnak a légutak, csökken a természetes védekezőképességük, köhögés léphet fel. A magas páratartalom viszont kedvez az atkák és a penészgombák szaporodásának, amelyek allergén megbetegedések kiváltói lehetnek.
Az egészséges környezet kapcsán gyakran beszélünk a megfelelő hőmérsékletről, a páratartalomról azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni, noha a hőérzetünket és komfortérzetünket is befolyásolni képes. Az egészséges szervezet számára hozzávetőlegesen a 40-60 százalékos relatív páratartalommal rendelkező környezet nevezhető ideálisnak.
Mint tudjuk, magasabb páratartalom esetén a hőérzetünk is magasabb, ami bizonyos mértékig a komfortérzetünket is javítja, magas hőmérséklet és magas páratartalom együttes fennállása esetén azonban a szervezetünk jelentős terhelést kénytelen elviselni. A magas páratartalom miatt a verejték nem képes megfelelő intenzitással párologni, így a hűtőhatás elmarad. A szervezet mégis izzadásra törekszik; noha hatástalan marad, egészen addig izzadunk, amíg kezdődő kiszáradás jelentkezik. A folyamatos folyadékutánpótlás megóv minket a súlyosabb tünetektől.
A magas páratartalom rendkívüli módon kedvez az atkák és a penészgombák szaporodásának. Érdemes tudni, hogy ezek tekinthetők a legfőbb allergének előállítójának, amelyek az egészségünket is veszélyeztetik. Ahogyan említettük, az emberi szervezet számára a 40-60 százalékos relatív páratartalom tekinthető ideálisnak; a penészgombák szaporodásához legalább 75%-os páratartalom szükséges, az atkák pedig 80% feletti nedvességtartalmú környezetben érzik annyira jól magukat, hogy szaporodni képesek.
A magas páratartalom elsősorban a fürdőszobákban és a konyhákban idéz elő látható nyomokat, de tartósan magas nedvesség esetén bármely helyiségben megjelenhet a falpenész. Érdemes tudni róluk, hogy amit falpenészként emlegetünk, az rendszerint különböző gombafajok telepe, ezért a kiirtásuk is nehezebb lehet. Ha megjelennek a lakásban, mindenképpen érdemes felvenni a harcot ellenük, véglegesen azonban nem szabadulhatunk meg tőlük. A legjobb megoldás, ha olyan környezetet tartunk fenn, ami a szaporodásuk szempontjából kedvezőtlen; szellőztessünk rendszeresen és kerüljük a nagy mennyiségű víz párologtatását.
A magas páratartalom elleni védekezés hatékony eszköze lehet az úgynevezett páramentesítő készülék. A legegyszerűbb készülékek 10-20 ezer forintért megvásárolhatók, a fejlettebb eszközökért azonban lényegesen magasabb árat kell fizetnünk.
Természetesen a túlzottan alacsony páratartalom ellen is védekeznünk kell. Ilyen probléma jellemzően a téli időszakban jelentkezik, amikor a hideg kiszárítja a levegőt, de egyes fűtőeszközök és a klímaberendezések is szárító hatással rendelkeznek. Érdemes megfontolni egy párásító készülék beszerzését is. A megfelelő páratartalom fenntartásával csökkenthetjük a nyálkahártya kiszáradásának veszélyét, így előzve meg az influenzaszerű megbetegedéseket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!