Az építészek egy része kifejezetten szeret írni, mások jobban örülnek, ha a munkájukra kíváncsi riporter kérdezi őket. Váncza László az előbbiek közé tartozik, szívesen fogalmazza meg ő maga, hogy miről szól egy-egy épülete. Ami mostani cikkét kiemeli az előbbiek közül, az a vonzóan rokonszenves, szokatlanul személyes hang. Amely, mint majd látjuk, nem ok nélkül való.

Ahogy a régi Kínai közmondás tartja „Zárkózott embernek bévül van a kabátgombja”. Az építész gyermekkori barátjának otthonosan tervez házat, hiszen abban a kényelmes helyzetben van, hogy ismeri a megrendelőt. A családi ház tervezés nem csupán funkcionális igények kielégítése, hanem ennél sokkal személyesebb műfaj. Ettől egyedi. Természetesen a lakóterektől általánosan elvárható igényeknek meg kell felelni. Azt is tudjuk, hogy ez csak a környezet kötöttségeiből adódó kompromisszumokkal együtt lehetséges. Számomra nyilvánvaló, hogy a praktikumon túl a személyes jelleg minősít. Barátom karaktere az épület „grafológiájából” leolvasható (meg az enyém is).

Az épület az utca felől zárt, testével védi a család életterét és a kertet. A félszint-eltolásos ház középső tömege a garázs, ahonnan lefelé a nappali-, felfelé a háló-zónába érkezünk. Ezt a szokatlan metszetet a telek lejtésviszonya is diktálta. A kert felől, egy hagyományos kétszintes családi házat látunk, ahol a könnyű szerkezetes faburkolatú háló-zóna, légiesen úszik be a kiugró tömegű nappali fölé. Innen minden nyitott és átlátható. Nagy üvegfelületei, faburkolatai ellenpontozzák a nyugati front apró nyílásokkal tagolt, vastag falait. Lényeges dolognak tartom, hogy a telek intimitását nem az utcafrontra épített kerítésfal adja, hanem a tömegképzésből és a belső elrendezés geometriájából következik Az előkert nyitottságával válik a ház az utcakép részévé.



Az épület aprólékos, mozgalmas világát megnyugtatja az emeleti szinten keresztbe fektetett „fadoboz”. Szerkesztésekor ügyeltünk arra, hogy ez a gesztus a külső és belső téren is meghatározó legyen. A belső terek áttekinthető rendjét, puritán világát a természetes fények szokatlan játéka teszi különössé. A felülvilágítókkal, oldalvilágító vágatokkal kiegészülő, hagyományos homlokzati nyílások együttes fényhatása fokozza a nyitottság érzetét.

Egy építészeti tervdokumentáció önmagában még csak lehetőség. A megvalósult ház már az építtető rajzok iránti tiszteletének, az építészbe vetett bizalmának, valamint a kivitelező szakértelmének, elhivatottságának eredménye. Hosszú folyamat sok-sok szereplővel. Köszönöm Bajka Pál barátomnak, hogy ezt a bonyolult épületet, szeretettel és kitartással, tökéletesen kivitelezte. A tervek elkészítésében Iványi Katalin építész és Kiss Ervin statikus voltak segítségemre.