A varrásban rutinos anyuka rendrakáskor teljesen kipakolta kisfia ruhásszekrényét. A sok kinőtt pólóból pedig csodás emléktakarót varázsolt!
Ez az patchwork takaró igazi gyöngyszem, és nemcsak kisiskolás tulajdonosa, Gergő imádja, hanem immár több ezer ember is az interneten.
A remekmű alkotója Kerékgyártó Szilvia, aki évek óta foglalkozik színes patchwork takarók és egyéb foltvarrott holmik készítésével. Munkáival igyekszik újra-hasznosítani a régi szakadt farmereket, használt férfiingeket, kinőtt ruhadarabokat. Annyira magával ragadta a színes textíliák világa, hogy eredeti szakmájához képest – humánerőforrás menedzserként és szociálpolitikusként végzett – foltvarró vállalkozást indított.
A szívet és a lelket is simogatja ez a takaró
A pazar végeredmény magáért beszél! Egy ilyen patchwork takaró nemcsak a gyerekszobát rendezi be, hanem simogatja a szívet és a lelket is! Egyszerűen jó hozzáérni, hisz minden apró részletéhez családi emlékek kötődnek. Azt persze első pillanatra is látni, hogy rengeteg munka volt vele. „Hetekig készült. Igaz, ezen idő alatt nem csak ezzel foglalkoztam, de ha úgy lett volna, akkor is legalább 2 hét kell egy ekkora munkára. A takaró mérete 144 cm X 214 cm vagyis bőven elég egy egyszemélyes ágyra és minden részlete átgondolt. Maga a tervezés is nagyon sokáig tartott, de megérte, mert kisfiam nagyon örült neki.
Nem akartam össze-vissza varrni a blokkokat, szerettem volna igazi patchworkös takarót” – mondja Szilvia, aki a kiválasztott pólómintákhoz kiegészítő textildarabokat szerzett be.
„Minden póló kiegészítő mintát kapott a saját színpalettájának megfelelően, de mivel a kék és a sárga szín szinte pólón szerepelt, úgy döntöttem, ezzel a két színnel fogom megteremteni az összhangot. A foltok összeillesztésekor próbáltam úgy egyensúlyozni, hogy ne kerüljön egymáshoz közel túl sok sötét vagy piros blokk” – árulta el az egyik legfőbb műhelytitkot a patchwork takaró alkotója.
Honnan jött az ötlet?
Noha az ötlet nem teljesen saját, hiszen Amerikában igencsak elterjedtek az emléktakarók és a T-shirt quiltek, Szilvia kivitelezése mégis egészen egyedi. „Nem csak a pólódarabokat varrtam össze egy takaróvá, hanem különböző színes kiegészítő és díszítő elemeket, sávokat varrtam vidám pólóképek köré.
A háromszögek, a csíkok és a csillagos blokkminták kiegészítik a pólók mintázatát. Adnak egy pluszt a kész takaróhoz.”
Innen már csak egy ugrás a művészi szintre emelt foltvarrás
Szilvia úgy belejött a foltvarrásba, hogy ma már magabiztosan kalandozik a műfajon belül. „Igyekszem a foltvarrást a lehető legtöbbféleképpen alkalmazni. Nemcsak takarókat, párnahuzatokat és terítőket készítek, hanem tolltartót és hátizsákot, illetve faliképeket is. Fotorealisztikus munkáim elsőre meghökkentőek, mivel messziről fénykép vagy festmény hatását keltik.
Legutóbb a kislányom portréját készítettem el, ezzel a technikával a Magyar Foltvarró Céh 2021-es Országos Foltvarró Fesztiváljára. A JUKI Magyarország különdíját meg is nyertem vele. Az egész családom nagyon büszke rám.
Természetesen ez a kép is ki fog kerülni a falra. Otthonunk szinte minden szobájában van már ilyen alkotás. Igyekszem úgy alakítani az adott patchwork darabot, hogy passzoljon a környezetbe, épp oda illő legyen. Fontosnak tartom, hogy ha egy lakás dísze lesz a foltmunka, akkor vegyük figyelembe a környezetet, ahová szánjuk. Ne érezzük később azt, hogy szép-szép, de ide egyáltalán nem való. A Foltvarró klubom tagjainak is mindig azt tanítom, hogy mindig olyan darabot készítsenek, ami illik a lakásuk lakberendezéséhez, és annak szerves részévé tud válni.”
Óriási segítség az Iránytű Foltvarró Klub
Miután Szilvia kislánya megszületett, egyre többször fordult gondolkodott azon, hogy korábbi munkáját kényelmes, otthon végezhető munkára cserélje. „Ugyanis a családalapítással egyidőben Velencére költöztünk, és onnan nem akartam Budapestre ingázni. Akkoriban került újra előtérbe életemben a foltvarrás. Azt azonban tisztán láttam, hogy patchwork takaró készítésből nem tudok megélni. Az volt a tervem, hogy valamilyen digitális termékkel, például szabásminták, varrási útmutatók bemutatásával próbálkozok inkább.
Elkezdtem blogot vezetni a foltvarrott munkáimról, egyre több követőm lett, akik igényelték a részletes magyarázatokat és útmutatókat, illetve meg akarták ismerni a műhelytitkokat. Innen jött az ötlet, hogy a blogom egy részét fizetőssé tegyem. Ebből lett egy előfizetéses rendszer, ami ma már az Iránytű Foltvarró Klub nevet viseli. Az online foltvarró klubban minden új minta megvarrását érthetően, videó anyagokkal mutatom meg. Így a nagyon bonyolultnak tűnő elemeket is könnyedén el tudja készíteni bárki. A pólótakaró viszont tényleg tarolt, nagyon sokan érdeklődtek iránta, ezért arra egy külön videót szántam. Emellett érdekes és hasznos cikkeket írok a foltvarrás minden területéről. Mindenkit szívesen látok, aki szeretne magának patchwork takarót készíteni. Ezt még soha senki nem bánta meg, hiszen mindenki tudja, hogy az a holmi a legszerethetőbb, az a legértékesebb, amit az ember saját maga készít el!”
(A pólótakaró készítésében online tanfolyam segít: KATTINTS IDE!)