A légkondicionáló berendezés igazi áldás a forró napokon, de anyagi vagy egyéb okok miatt nem minden lakásban áll rendelkezésre a praktikus készülék. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segítségével könnyebben átvészelhetjük a hőhullámot.
A forró nyári napoknak még nincsen vége, gyakran éjszakára sem hűl le a levegő. De mi tévők legyünk, ha nincs otthon hűtési rendszerünk? Nem kell feladni a küzdelmeg a hőség ellen, mutatjuk, hogyan tudod alacsonyan tartani a hőmérsékletet a lakásban légkondicionáló nélkül.
1. Sötétítsünk!
A legegyszerűbb, ha nem a már felmelegedett lakást hűtjük, hanem megakadályozzuk, hogy az égető napsugarak bejussanak az otthonunkba. Egy normál függöny nem sokat segít a hőség ellen, viszont az úgynevezett blackout függönyök azontúl, hogy tökéletes sötétséget biztosítanak, a meleget és a zajokat is kizárják. Még hatékonyabban védhetjük a nyílászárókat modern kialakítású redőnyökkel vagy zsalugáterekkel.
Az optimális darabok beszerzésével tehetünk a legtöbbet a hűvös nappalokért és a pihentető éjszakákért. A jó minőségű kültéri árnyékolók 80-90 százalékkal csökkenthetik a szobába jutó hő mennyiségét. Akkor is tanácsos gondoskodni a felszerelésükről, ha van klímaberendezésünk, hiszen sokkal ritkábban kell majd bekapcsolni a készüléket, ezáltal pedig pénzt és energiát spórolhatunk.
2. Szellőztetés okosan
Hőhullám idején különösen lényeges, hogy a nap megfelelő időszakában szellőztessünk, azaz amikor végre megmozdul odakint a levegő vagy néhány fokot esik a hőmérséklet. A szakemberek folyton hangsúlyozzák, hogy nyáron csak éjszaka és hajnalban, kora reggel szabad kinyitni az ablakokat, hiszen napközben csupán a forróságot engednénk be. Esténként azonban soha ne feledjük el átszellőztetni a tereket! Amikor egy kis szél támad odakint, rögtön érezhető a jótékony hatása. Még gyorsabban felfrissül a levegő, ha ventilátort állítunk az ablak elé, ám ezt ne irányítsuk közvetlenül magunkra, mert a huzat miatt fájdalmas és elhúzódó következményei lehetnek a hűsölésnek.
3. Víz és jég
Az elviselhetetlen melegben kipróbálhatjuk a nagymamáink jól bevált házi praktikáit légkondicionáló helyett. Borítsunk egy nedves kendőt a nyakunkra, vállunkra, csuklónkra, esetleg vegyünk hűtő lábfürdőt. Természetesen ügyeljünk az egészségünkre, és soha ne essünk túlzásba. A szoba levegőjét szintén felfrissíthetjük vízzel és jéggel. Egy nagy tálat töltsünk meg jéggel, majd helyezzük az ágy mellé – időnként nyugodtan beletehetjük a kezünket, csuklónkat is. Sokan jeges vízben áztatott, majd kicsavart törülközőket terítenek ki a helyiségben, ahol éppen tartózkodnak. Az előrelátóak ilyenkor mossák ki a függönyöket: számolnak vele, hogy a nedvesen felfüggesztett nagy méretű textilek érezhetően csökkentik a hőmérsékletet. Szükségmegoldásként egy vízpermetezővel is befújhatjuk a felületüket.
4. Húzzuk ki az elektromos eszközöket!
Nem is gondolnánk, hogy a bekapcsolva hagyott elektronikus eszközök – például a számítógépek és a televíziók – rengeteg hőt termelnek, ezáltal pedig tovább növelik a szoba hőmérsékletét. Alapszabály, hogy amikor nincsenek használatban, mindenképpen kapcsoljuk ki őket, sőt ajánlott még a dugaljból is kihúzni a csatlakozást, hiszen ezek készenléti
állapotban is melegítik a levegőt.
Nem is gondolnád mennyi hőt termelnek feleslegesen bedugott elektronikai eszközök. Fotó: ShutterstockA sütés-főzés köztudottan „fűti” a konyhát és az egész lakást, ezért kánikulai időszakban okosabb air fryerre váltani, amely gyorsan és kis hőtermeléssel készíti el az egészséges fogásokat. Kevesebbet működik a tűzhely, ha egyszerre több napra főzünk, és inkábblefagyasztva tároljuk az ételeket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!