Budapest belvárosában számos palotaszerű, díszes homlokzatú régi bérház áll, amelyek elegáns nagypolgári lakásokat rejtenek. Zgólay Regina enteriőrtervező a közelmúltban egy századfordulós épület felső emeletén varázsolt újjá egy patinás ingatlant.
A főváros egyik patinás részén, a Lipótvárosban járunk, ahol az egyenes utcák sorai közé hangulatos terek ékelődnek. A fiatalok körében is népszerű, központi városrész 1790-től, II. Lipót koronázása óta viseli a Habsburg uralkodó nevét. A 19. század utolsó harmadában a környéken egymás után emelték a klasszicizáló, a romantikus historizmus jegyeit magukon viselő impozáns palotákat, amelyek hatalmas bérlakásaikkal az egykor virágzó polgári élet helyszíneként szolgáltak. A történelem viharai persze az épületeket sem kímélték, az eredeti elrendezés szinte sehol sem maradt meg, de azért ma sem ritka errefelé a 100 m2 körüli ingatlan, amelyek a hatalmas, 4 m-es belmagasság miatt lenyűgöző hatást keltenek.
Új életet kapott a rossz állapotú történelmi ingatlan
Zgólay Regina enteriőrtervező régóta vonzódik a szóban forgó korszakhoz, így örömmel látott munkához a belváros szívében található, 86 m2 alapterületű lakásban. A szakember minden projekt előtt hosszasan beszélget a megbízókkal, alaposan kikérdezi őket, hogy mit várnak új otthonuktól, és csak ezután fog hozzá a tervezéshez. Ez esetben azt vette figyelembe, hogy az itt élő magyar pár sok időt tölt külföldön. S hogy egy biztos budapesti bázisra vágytak, ahol ismerőseik is megszállhatnak.
A felújítás első lépéseként kicseréltek minden vezetéket a falban, a lakást ugyanis ezekhez több mint harminc éve nem nyúlt senki. Mivel a régi parkettát sem lehetett megmenteni, új burkolatot raktak le mindenhol. A padlót a falak ferdesége miatt a szálirányt 45 fokkal elforgatva ragasztották le, így optikailag növeli a teret, a vizuális hatást pedig tovább fokozza a speciális világítást rejtő szegőléc. Miután összeállt az új funkcióknak megfelelő elrendezés, és kiválasztották a legnagyobb felületet adó melegburkolatot, következett a bútorzat és a színpaletta megtervezése. Az enteriőrből elegancia sugárzik, a bézs, tób, natúr fa és arany elemek harmóniáját csak egy-egy fekete kiegészítő vagy más színfolt töri meg.
Kifinomult eklektikában olvadnak össze a különböző stílusok
– Arra törekedtem, hogy a belső tér melegséget, összhangot árasszon. Úgy társítottam a különböző stílusú elemeket, anyagokat, hogy végül kifinomult eklektikában olvadjanak össze, amelyben egyaránt érvényre jut a női és férfienergia – magyarázza, majd azt is elárulja, hogy szinte mindig ezt a vezérelvet követi.
Karakteres látványelem a nyílászárók sokasága, meghatározzák a tér hangulatát. A beltéri ajtókat sikerült felújítani – most hajdani szépségünkben pompáznak –, de az ablakokat cserélni kellett. Regina az új faablakokat az eredetiek mintájára készíttette, és az ajtókhoz hasonlóan törtfehérre festette. A finom krémes árnyalathoz remekül illik a halványtób falszín. Az egész lakásban ezt használták, leszámítva a vendégszobát, ahol vízhatású szürkésszöld és terrakotta festést kaptak a falak…
Fedezd fel belvárosban megbújó tágas lakást a Lakáskultúra legújabb lapszámában. Gyönyörű fotókkal vezetünk körbe! A friss magazint keresd az árushelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!