A beltéri lépcső elengedhetetlen részlete egy belső többszintes, vagy akár egy nagy belmagasságú, galériázott lakásnak. Egy ilyen fontos belsőépítészeti egység rengeteg buktatót rejt. Érdemes hát körültekintően tervezni!
A biztonságos közlekedés feltétele, hogy a lépcsőt teljes egészében megvilágítsa a felülről érkező általános fény. Mennyezeti és oldalfali lámpákat egyaránt használhatunk, de az utóbbi típust mindenképpen vállmagasság felett helyezzük el, másrészt arra is ügyeljünk, hogy legfeljebb 10-12 cm-re álljanak ki a falsíkból.
Ragyogó lépcsősorok
Lényeges, hogy maga a fényforrás ne legyen látható sem alulról, sem felülről, különben elvakíthatja a szemünket. Az izzók tehát maradjanak rejtve a lámpa belsejében, vagy csak opálüveg – esetleg plexiből készült – búrán keresztül szórják a fényt. A világításhoz a lépcső mindkét végén rendeljünk alternatív kapcsolókat. Az esztétikai célú, illetve hangulatvilágítására számos izgalmas lehetőség kínálkozik. Látványos, ha falba süllyesztett kis LED-lámpák kerülnek mindegyik fok fölé, illetve ha kevésbé intenzív fényhatást szeretnénk, minden második vagy harmadik fölé. Megvilágíthatjuk a lépcsőt a fokok szélességében is, a lépőfelület előrenyúló része alá rejtett LED-szalagokkal. A hangulatvilágítás még különlegesebb a korlát alsó síkján vagy a lábazat vonalában.
Fontos!
Ha a lépcső környezetében többféle fényforrást szerelünk fel, ügyeljünk rá, hogy mindegyik azonos színhőmérsékletű legyen. Ide egyaránt választhatunk meleg fényeket 2700-3000 kelvinszámú izzókkal, LED szalagokkal, valamint hidegebb, 4000 kelvines árnyalatot.
Fontos! vége
Tipp
A forduló lépcsőkarok között kialakuló, magas orsótérbe látványos függesztékeket, karakteres csillárokat, sok kis gömbből vagy más búrából álló installációt ereszthetünk le métereken keresztül. Az egyedi fénykompozíció a lakás ékessége lesz.
Használjuk ki a helyet alul-felül!
A lépcső alatti teret számos módon hasznosíthatjuk, tehát előzőleg gondoljuk át, mire van leginkább szükségünk. Az előszobából induló lépcsők alá gyártathatunk takarítószer-tárolót, gardróbot, cipőhúzó padot, falifogast, kihúzható fiókos vagy cipőtartó rendszereket. Ha kifejezetten nagy a szóban forgó terület, kialakíthatunk egy vendégmosdót, esetleg egy játszókuckót a gyerekek számára, vagy egy kis dolgozót, otthoni irodát. A nappaliban található lépcső alá kerülhet íróasztal, kanapé, emelkedő elemekből álló könyvespolc, olvasósarok. Az önhordó falépcső fokait is tervezhetjük könyvespolcnak vagy akár fióknak. Ha minden fokhoz tartozik egy fiók, az hatalmas tárolókapacitást jelent, rengeteg holmit tarthatunk itt. A nagyobb lépcsőfordulókban szintén elhelyezhetünk sekély mélységű, zárt tárolókat, nyitott polcokat, sőt egy lehajtható asztalt is.
Fő a biztonság
A felfogatva rögzített szerkezeteknél időről időre ellenőrizzük a csavarokat, hogy nem lazult-e ki valamelyik. A csúszós alapanyagból készült fokokra feltétlenül tegyünk gumiborítást, üvegszálas csúszásgátlót, ragasztott szőnyeget, tapadós felületű szalagokat. Praktikus kiegészítő a korláthoz épített, ideiglenesen rögzíthető ajtórács, amellyel lezárhatjuk a lépcsőt a gyerekek – vagy akár egy kiskutya – elől, hogy megóvjuk az épségüket. A korlát elengedhetetlen a biztonsághoz, olyannyira, hogy nélküle nem kaphatunk használatbavételi engedélyt sem.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!