Számtalan régiséget, értékes múlt századi dizájntárgyat rejt az az Angyalföld szívében lévő családi ház, ahová most bepillanthatunk. Kollár Mariann, a Fabrika tulajdonosa mesél arról, hogyan hozták létre álmaik otthonát.
Budapest belvárosától nem messze, a XIII. kerületi Angyalföld egyik barátságos utcájában hangulatos kertes házak sorakoznak. Kollár Mariann, a Fabrika tulajdonosa és a férje beleszerettek a környékbe, és kis gondolkodás után megvettek egy eladó ingatlant. „Akkoriban még a Rózsa utcában laktunk. Régóta szerettünk volna egy vidéki nyaralót, de tudtuk, hogy az életformánk, a zsúfolt mindennapjaink miatt csak ritkán jutnánk el oda.
Végül úgy döntöttünk, hogy inkább Budapesten keresünk egy csendes kertes házat. Ez tökéletesen megfelelt az elvárásainknak, az elhelyezkedése, a kert mérete, a természet és a központ közelsége egyaránt mellette szólt” – magyarázza Mariann.
Angyalföld szívében leltek a Kádár-kockára
A korábbi tulajdonosok elmesélték, hogy egy jellegzetes Kádár-kockát bővítettek 170 m2-es házzá 1995-ben. Az adásvétel idején nem volt túl megnyerő a külseje, a belső terét pedig ferde falak szabdalták kis helyiségekre, de a pár azonnal meglátta a benne rejlő lehetőséget. A helyiségek, funkciók elrendezéséhez egy barátjuk, Csorba Réka Júlia belsőépítész segítségét kérték. A szakember az igényekhez igazodva megtervezte az új alaprajzot, majd elkezdődött a teljes körű felújítás.
A munkálatok közel egy évig tartottak, ezalatt kívülről szigetelték az épületet, bent falakat bontottak, mindenhol cserélték a vezetékeket, és felszedték a régi burkolatokat. Az új elrendezés szerint az előszobai nagy tárolót két részre osztották. Egyik felében a kabátok, cipők kaptak helyet, a másik feléből pedig kamra lett. A hajdani konyha és a nappali közti falat kivették, így létrejött az elegáns, tágas közösségi tér, amelyre Mariannék vágytak. Az elbontott konyhafal helyén most a sziget áll, ennek a konyha felőli oldalán végig tárolók sorakoznak, a másik oldala pedig bárpult, ahol reggelizni szokott a család. Gyakran beszélgetni ülnek le ide, amíg készülnek a különféle ételek.
Rend a lelke mindennek
Az összes nyílászárót kicserélték, sőt, két új ablakot is nyitottak: a nappaliban lévő a kertre néz, míg az emeleten egy tetőablakot építettek be. A földszinten a padlót korábban kerámiaburkolat borította, ezt eltávolították, mert a tulajdonosok szeretnek mezítláb járni. A felújítás során korszerű padlófűtést alakítottak ki, és a hidegburkolat helyére meleg hatású, olajozott natúr tölgy parketta került. A fa kellemes világos árnyalata tökéletesen passzol a szinte minden helyiségben felbukkanó mid-century modern bútorok anyagához.
– Nagy gondot fordítottunk a tárolás megtervezésére. Az előszobai tárolóban és a kamrában rengeteg holmi elfér, de beépítettük a lépcső alatti beugrót is. Az IKEA konyhabútorhoz hozzákapcsoltunk további szekrényeket, amelyeket asztalos készített. A korábbi hatalmas hálóból pedig fallal leválasztottunk egy területet a gardróbrendszer számára. Én szeretem, ha rend van, állandóan pakolok, és ezt a szokást a gyerekek is kezdik átvenni – magyarázza nevetve Mariann. Ennek megfelelően sok szekrény, polc került a 9 és 7 éves kislányok szobáiba.
Családi örökségből és külföldi utazásból származó darabok
A rendnek és az átláthatóságnak köszönhetően a letisztult enteriőrben tökéletesen érvényesülnek a különleges bútorok, lámpák. Mariann szakértő szemmel válogatta össze a berendezés elemeit, hiszen a Fabrika tulajdonosaként hosszú évek óta gyűjti az értékes tárgyakat, kül- és belföldről egyaránt. A megvásárolt múlt századi darabokat felújítják, majd eladják. Némelyikbe viszont azonnal beleszeret, így végül megtartja őket.
A Fabrikából érkeztek többek között a konyhasziget fölötti mid-century modern muranói üveg függesztékek, az étkezőasztalt megvilágító Bauhaus gömbök, valamint a kis fürdőszoba két falilámpája. A szakember elárulja, hogy sok bútor rokonoktól, illetve családi örökségből származik. „A kisebb személyes tárgyak jó részét a gyerekek születése előtti időkben vásároltuk. Rengeteget utaztunk a férjemmel, különösen akkor, amikor Londonban éltünk. Marokkótól Lisszabonig, Párizstól Brazíliáig bejártuk a világot, és mindenhonnan hoztunk valamit, egy képet, egy szőnyeget, egy kerámiát vagy ami épp megtetszett” – emlékszik vissza Mariann. A szobákban fontos szerepet kapnak a műtárgyak. Amikor kedvenceiről kérdezzük, Simon Holpert és Bollin Katalin keramikusművészek alkotásait emeli ki, hozzájuk ugyanis különösen kötődik…
Ha szeretnéd alaposabban megismerni ennek az izgalmas otthonnak a történetét, mindenképpen lapozd fel a Lakásskultúra júliusi lapszámát, melyben gyönyörű fotókkal mutatjuk be aaz angyalföldi álomotthont! A magazint keresd az árushelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!