Az elmúlt hetekben Tusa Ildikó virágkötő videóiban számos tippet adott, hogyan készíthetsz mutatós asztal- vagy ajtódíszeket. Ezen a héten az újrahasznosítás jegyében bizonyítja, a virágkötészetben még a kidobásra ítélt tárgyak is új életet kaphatnak – akár egy fritőz rácsa is. Már mutatja is, hogyan!
A fritőz belső rácsa hamar a háztartás legkevésbé kívánatos tárgyai közé kerül: az olaj vastagon megül rajta, egy idő után már a tisztítása is nehézkes. Ahelyett, hogy kidobnád, még utoljára tisztítsd meg alaposan és az upcycling jegyében adj új életet neki: kerüljön ebbe a nyári asztaldísz! Talán hihetetlennek hangzik, de csak kis kreativitás és néhány élő virág kell hozzá, hogy az asztalod éke legyen.
„Virágtartót bármiből készíthetünk! Akár egy régi, csorba levesestálból, akár egy bögréből, de még az olajsütő régi alkatrészéből is. Most én is ebbe a rácsos tálba készítem el a nyári asztaldíszt” – mutatja Tusa Ildikó, a Florárium kincsei virágműhely alapítója, tulajdonosa. „A sütőt alaposan megtisztítottam a rászáradt olajtól és egy réteg festékkel megvédtem a rozsdásodástól. Zöld színűre pingáltam, ez a szín minden élő virághoz jól illik, így akár többször is felhasználhatom. Borzas nyári asztaldísz alapja lesz, ami kellőképpen rusztikus lesz ahhoz, hogy a kerti partyn is helyet kapjon az asztalon, illetve hogy a terasz éke lehessen. De nem kell különösebb alkalom az asztaldíszhez, vidámságot hoz a helyiségbe, ahol elhelyezzük – díszítsük hát minél gyakrabban hasonló díszekkel a környezetünket!”
Amire szükséged lesz:
- A fritőz már nem használt rácsa, vagy bármilyen tartóedény
- Nedves tűzőhab: ebből szárazat is találsz a hobbiboltokban, ami akkor hasznos, ha szárazvirággal dolgozol. Amennyiben élő virággal készíted az asztaldíszt, nedves tűzőhabot használj, ami a benne lévő vízzel sokáig táplálja a növényt.
- Ha nem zárt edényt (például tálat) használsz, szükséged lesz egy „betétre”, amibe a tűzőhabot teheted, hogy az abból távozó nedvesség ne tegye tönkre az abroszt és az asztalt. Ez lehet egy fagyis vagy bármilyen doboz, esetleg celofán is.
- „Takaró bélés”: ezzel takarod el a belső dobozt vagy celofánt, amibe a tűzőhab kerül. Ildikó ezúttal nagy szőlőlevelekkel béleli ki a rácsos edényt, de használhatsz más, nagy levelű zöldeket, esetleg zsákvásznat, amitől a rusztikus hatást erősíted – a lényeg, hogy az enteriőrhöz illő bélést válassz!
- Élő növények: Ildikó sárga és piros gerberát, inkaliliomot, bukszus és jostaleveleket, kerti mentát használt. Használd bátran a kertben található virágokat, a metszésre váró bokrok zöldjét. A lényeg, hogy semmi ne menjen kárba! Gyűjthetsz kalászosokat, vadvirágokat, ha erdőn, mezőn jársz. Díszítheted az asztaldíszedet akár ribizli ágával (a piros bogyók feldobják a látványt), fűszernövényekkel, mentával, zsályával, levendulával is.
Amire ügyelj a nyári asztaldísz készítésekor:
- A munka megkezdése előtt legalább egy órára áztasd be a tűzőhabot. Az egyenletes sötét színéből tudhatod, ha megtelt a megfelelő mennyiségű vízzel.
- Olyan növényeket válassz, amelyek életideje nagyjából azonos!
- Körültekintően válaszd ki a használt növényeket, kerüld a mérgező virágokat, főleg, ha ehetőek is kerülnek a dekorációba!
- Munka közben időnként forgasd meg az asztaldíszt, hogy lásd, mindenhol egyenletesen befedted a tűzőhabot és figyelj rá, hogy a fólia se látszódjon ki a növények alól!
- Ügyelj rá, hogy a minden növény szára a tűzőhabba kerüljön és ne told túl – a lényeg, hogy folyamatos legyen a vízutánpótlásuk.
- Ha az asztaldíszed a kertbe, teraszra kerül, ahol gyorsabban párologtatja a vizet, időnként pótold azt: egy csőrös kanna segítségével húzd szét a virágokat és önts lassan kevés vizet a tűzőhabra. Ne a virágok szirmait locsold, mert úgy gyorsabban tönkremennek.
https://www.youtube.com/watch?v=LY94E0X_XLs
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!