Ha a tárgyak mesélni tudnának, igazán hosszú történet szólna erről a tetőtéri garzonról, hiszen lakberendező tulajdonosa tervezte és dekorálta.
A fiatal tulajdonos eredetileg kiadásra szánta a kis lakást, így kezdett bele a felújításba, de aztán végül a tetőtéri garzon falai közé ő maga költözött be. Dobrosi Eszter az Óbudai Egyetem ipari termék- és formatervező mérnök szakán, textil-enteriőr szakirányon végezte felsőfokú tanulmányait, de Magyarországon kívül Finnországban is járt egyetemre.
– Jyväskyläben mindent áthat Alvar Aalto szelleme, ami nagy hatással volt rám. Az északi országokra jellemző tiszta formavilág, a természet szeretete, a fehér dominanciája és a funkcionalizmus beépült a gondolkodásmódomba – meséli Eszter.
Tetőtéri garzon, panorámával
Ez a 33 m2-es tetőtéri garzon az I. kerületben, egy Várkertre néző, régi ház tetőterében található. A rossz állapotú ingatlant teljesen felújították: a régi kazán helyett most a modern klíma fújja a meleget – nyáron pedig a hideget –, az új aljzatbetonra fehér műgyantát öntöttek, áthúzták a vezetékeket, kicserélték a csöveket. A lakás kis alapterülete ellenére határozottan szellősnek tűnik, mivel a gerendák fölött és a nyeregtető alatt elfért egy alvógaléria, ahová létra vezet fel. A gerendákat eredetileg gipszkarton álmennyezet rejtette, de a bontás során kiderült, hogy kimondottan jó állapotban vannak, ezért a tulajdonos nem burkoltatta vissza őket.
A falak, a padló, a beépített bútorok és a vakolatlan téglafal színe fehér, így az egyébként is világos tér szinte ragyog, a ténylegesnél tágasabbnak érezzük, és persze jól érvényesülnek benne a színes bútorok, textilek és kiegészítők. A konyha a lakás hosszanti fala mentén helyezkedik el. A mosogató a kémény elé került, és ez meghatározta a bútor többi részének egyméteres mélységét. A pulton kényelmesen elférnek a kisgépek, dísztárgyak, és marad elég munkafelület a főzés előkészítő munkálataihoz is.
A beltéri ajtó mögött kialakított 3 m2-es fürdőben található az épített zuhany, a mosdó és a WC. A régi, intarziás bükkfa komód Eszternek köszönheti újjászületését: most a falra szerelve mosdószekrényként funkcionál. Az ovális tükörhöz pedig személyes emlékek kötődnek, ezért kiemelt helyet kapott a fürdőszobában.
Mesélő tárgyak
– A családomnak régiségboltjai voltak Esztergomban. Valószínűleg innen ered a lakberendezés, illetve a dizájn iránti vonzalmam, és ez meghatározta a pályaválasztásomat is. Szeretem, ha olyan dolgok vesznek körül, amelyeknek megvan a saját történetük – mondja Eszter –, egyértelmű volt számomra, hogy a tiszta fehér teret örökölt, valamint külföldi és hazai régiségkereskedésekből származó bútorokkal, színes textilekkel, kiegészítőkkel és képekkel teszem barátságossá és egyedivé.
Az egyik kép Esztert ábrázolja gyerekkorában, a családi régiségboltban, mielőtt az épület a tűz martaléka lett. Novák András festőművész aktja – amely egykor a nagymama tulajdonában volt – a nappali falát díszíti, míg a konyha falán Csató József alkotása látható, az Everybody Needs Art különleges kortárs gyűjteményéből. De hosszan sorolhatnánk még az izgalmas darabokat, hiszen Eszter mindig nyitott szemmel jár. Így bukkant rá a születése évében tervezett Alessi kávéfőzőre vagy a dizájnerlámpákra; utóbbiakra egy építésziroda költözésekor.
– Amikor megnézek egy átalakítás előtt álló teret, nem azt látom, ami voltaképpen ott van, hanem azt, ami ideális lenne – magyarázza az elhivatott, kreatív szakember, és állítását tökéletesen alátámasztja ennek a kis lakásnak a varázslatos átváltozása.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!