Mintha egy felújított parasztház lenne ez a nyaraló, olyan pontosan igazodik a tájegység építészeti hagyományaihoz, anyaghasználatához, pedig újonnan épült Szigliget egyik gyönyörű panorámájú telkén.
Sok ember kötődik erősen valamelyik Balaton környéki településhez, a feledhetetlen gyerekkori emlékek vagy egyszerűen csak a mesebeli táj szépsége miatt. Ennek a gyönyörű szigligeti nyaralónak a tulajdonosai, Marianna és Zsolt is annyira megszerették a hangulatos falut és környékét, hogy úgy döntöttek, itt vásárolnak nyaralót.
Páratlan környezet
A házaspár Debrecenben él, Zsolt építészként dolgozik, alapvetően modern házakat tervez. Mivel ez esetben egy autentikus parasztház kialakítása volt a cél, amely tökéletesen belesimul az épített környezetbe, a feladatot a népi építészetben és műemléki helyreállításban jártas Mérmű Építész Stúdió tervezőire, Szűcs Endrére és Tóth Péterre bízták.
Szigliget egyik ismert turisztikai látványossága a részben megmaradt középkori vár, alatta, a hegyoldalon fantasztikus panorámájú nyaralók sorakoznak. Ez az ingatlan azért különösen vonzó, mert a kert nagy része sík, és nem olyan meredek, mint általában a környékbeliek. Amikor Marianna és Zsolt megvásárolta, a telken egy palatetős ház állt. Mivel nem követte a település régi épületeinek stílusát, lebontották, hogy a helyén a környezetébe autentikusabban illeszkedő új házat emelhessenek.
A környéken csak olyan területen adják meg az építési engedélyt, ahol eredetileg is épület volt, ezért a nyaraló 96 m2-es tömbjét egykori elődjének helyére tervezték. A régi istálló helyén jelenleg egy 50 m2-es nyári konyha, a tyúk- és disznóólak területén pedig egy sütőház található. A három épület körbefogja az intim hangulatú, gyönyörű kertet.
Építészeti hagyományok
A feladat nehézsége és egyben szépsége abból fakadt, hogy modern, korszerű anyagok felhasználásával akartak kialakítani egy réginek tűnő épületet. A helyi műemlékvédelmi előírásokat követve nádazott tetőt, fafödémet, valamint a régióra jellemző vakolatot alkalmaztak, hogy csak néhány példát említsünk.
A munkálatok végeztével, a használatbavételi engedély kiadásánál a hivatal külön megdicsérte a homlokzat autentikus höbörcsös vakolatát. Szép lett a velencei nádazómesterek által készített tető is, amelynek fonott gerincét egy balatoni szakember zárta le. Igazi Balaton-felvidéki jellegzetesség a Salföld polgármestere által tervezett és kivitelezett szőlőmintás faldísz.
– Első pillantásra egy klasszikus háromosztatú parasztháznak tűnik az épület. A pitvar a konyha és az étkező, balra a tisztaszoba nyílik, azaz a nappali, jobbra pedig egy háló és egy fürdőszoba – mutatja Zsolt
a nyaraló elrendezését. – Eltér a hagyományos parasztházakra jellemző térképzéstől, hogy a „pitvarból” lépcső vezet a tetőtérbe, ahol még két lakószoba, egy kis fürdő és egy közlekedő található.
Az alsó szint részeit széles boltívek választják el egymástól, tehát optikailag egyetlen nagyvonalú teret alkot a három helyiség. A nappali és az étkező közötti ív elegáns féloszlopokban végződik, kis falszakaszokkal, könyöklőkkel, ami mozgalmassá teszi a látványt. A műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően a tetőn galambröptető és jellegzetes ökörszemablakok nyílnak, ahogy egykor szinte minden szigligeti házon.
Régi és modern ötvözete
Az építkezés során mindenütt természetes anyagokat használtak – ez igen lényeges szempont volt a tulajdonosok számára. Az ablakok és az ajtók egységesen jó minőségű borovi fenyőből készültek, és teakpác adja meleg, vörösesbarna színüket. Ehhez a tónushoz igazodik a többi fafelület, a homlokzaton, a beltér két szintjének mennyezetén, valamint a konyhabútor frontjain.
A lakószobákba hajópadló került, a többi helyiségbe pedig kőhatású kerámiaburkolat, amelyhez tökéletesen illik a szintén teakpácos fa lábazati szegély. A házban padlófűtés van a hidegburkolattal fedett területen, hogy a modern radiátorok ne zavarják a látványt. A gázkazán mellett a régi parasztházakra jellemző kályhák gondoskodnak a kellemes melegről a hűvösebb hónapokban. A konyhában egy csikótűzhely áll, a nappaliban pedig egy hagyományos téglabetétes kemence. Mindkettőt egy tapasztalt keszthelyi kályhásmester építette, aki a megrendelők kérésére egyedi kék csempéket gyártott a mutatós darabokhoz.
A nappaliból egy széles ajtó nyílik a kertbe, így a lakók odabentről is bármikor gyönyörködhetnek a zöldellő növényekben, illetve a páratlan szépségű természeti környezetben.
A szigligeti nyaralóról további fotókat nézhetsz meg a képekre kattintva.