A kivételes panoráma teszi igazán különlegessé ezt a tágas budai lakást, amelyet a tulajdonos házaspár keltett új életre. Szakmabeliként örömmel láttak neki saját otthonuk kialakításának, a gyerekszobák berendezésébe pedig a család ifjabb tagjai is besegítettek.
Nyári Atilla építész és felesége, Makrai Fanni hobbi-lakberendező két évvel ezelőtt vásárolt ingatlant a főváros XII. kerületében, öttagú családjuk részére. Tudatosan nem költöztek távol korábbi lakhelyüktől, a budai Várnegyedtől, a környék ugyanis nagyon közel áll hozzájuk.
Szinte az alapokig visszabontották
– Mivel szakmabeliek vagyunk, nem kellett sokáig keresgélnünk, már a hirdetés alapján tudtuk, hogy minden szempontból ideális megoldás számunkra. Amikor élőben megnéztük, láttuk a belső értékeit, és hogy itt megvalósíthatjuk az elképzeléseinket, tehát nem tétováztunk – idézi fel Atilla emlékeit. – Ez egy régi bérház, és az egykori nagypolgári lakás ennek megfelelő állapotban volt. Több évtizede nem nyúltak hozzá szerkezetileg és gépészetileg, ezért szinte az alapokig le kellett bontani. A padlószerkezetet teljesen megújítottuk, padlófűtés építettünk be, álmennyezetet alakítottunk ki, amelybe mennyezethűtés és hőszigetelés került, és a burkolatokat, nyílászárókat is cseréltük. Az eredeti 3,5 m-es belmagasságot 3,35 m-re csökkentettük, a háromból két gyerekszobában pedig trükköztünk a galériával, amelyek belógnak a szobákhoz vezető folyosó fölé. Az acélszerkezetű építményeket gipszkarton burkolat fedéssel láttuk el.
Külön birodalom a gyermekeknek
Az építész elárulja, hogy egykor három nagyobb szoba volt a lakásban, ám az egyik mérete lehetővé tette, hogy két gyerekszobát alakítsanak ki benne, ugyanakkor a leválasztáshoz a lakás bejáratát át kellett helyezni. Az előtér kanyargós előszoba-közlekedő formájában született újjá, rengeteg beépített szekrénnyel, amelyek a gépészetet is elrejtik. A kislányok birodalma a déli-délnyugati fekvésű belső udvar felé néz, a napos oldal többek között a fűtés szempontjából is előnyös. Az amerikai konyhás nappali, valamint a szülői lakrész keleti tájolású. A vizesblokkokat a jól szellőző lichthóf köré építették. A gyerekek kaptak egy kádas fürdőszobát, mellette kialakítottak egy vendégmosdót, a hálószobához pedig zuhanyzós fürdőszoba tartozik.
Letisztult, semleges enteriőr egy kis csavarral
– Semleges alapokban gondolkoztunk, a falak jellemzően fehérek és halványzöldek. A gyerekszobákba persze kerültek színek és tapéták, de a közösségi terekben inkább a kiegészítők határozzák meg a miliőt, amelyeket könnyedén lehet cserélni, az évszakokhoz vagy az ünnepekhez igazodva – magyarázza a hobbi-lakberendező. – A mentazöld régi kedvencem, ezért megjelenik több helyiségben, a falakon, az étkezőszékeken és a textileken is. A letisztult stílusú enteriőrt arany részletekkel, fénylő lámpákkal és dekorációs tárgyakkal dobtam fel, a nappaliba pedig jellegzetes megjelenésű tükröt választottam. Az elegáns árnyalat több helyen visszatér, de nem uralja a palettát. Lényeges szempont volt az is, hogy megfelelő helyet biztosítsunk a könyveinknek. Elég nagy gyűjteményt halmoztunk fel, mivel a családban mindenki szeret olvasni.
Új életre keltette az elhanyagolt, budai lakást a házaspár. A Lakáskultúra májusi számában gyönyörű fotókkal mutatjuk be. A friss magazint keresd az árushelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!