Lepjük meg idén vendégeinket és magunkat is rendhagyó ünnepi dekorációval és pazar díszekkel!
Végre egy esemény, ahol nincsenek korlátok! Hogy mennyire lesz káprázatos az otthonunk ünnepi öltözéke, annak szinte csak a fantáziánk szab határt! Akár lakás, akár alkalmi dekorációkról beszélünk, merjünk új dolgokat kipróbálni.
Tegyük emlékezetessé a karácsonyt!
Mivel nálunk az étkezőasztal a télikertben kapott helyet, ezért az ünnepi vacsorákat mindig itt tartjuk. Az itt telelő növények nyáron akkorát nőttek – és nyilvánvalóan érkezett néhány újabb darab is –, hogy a karácsonyfa idén visszaszorul a házba. Ez jó alkalom számomra, hogy az asztaldísz és a karácsonyfa különböző színvilágú legyen. Tegyük emlékezetessé a karácsonyt bravúros színekkel és meglepő anyagokkal! A parázsló piros selyemszalagok nélkül nekem nem karácsony a karácsony, ezért ezeket idén is használni fogom, de csak a nappaliban és a ház külsején.
Sokszor azonban nem is kell több egy szép szalaggal átkötött egyszerű koszorúnál. Az ókori görögök szerettették meg a világgal a koszorúkat és azóta is sok rajongója akad.
Narancssárga díszítőelemek
A télikertet már advent kezdetekor feldíszítettem. A színharmónia miatt egy számomra abszolút nem karácsonyi színt, a narancssárgát használtam, mert a kandalló feletti falfestmény narancsfákat ábrázol, ráadásul – idén először – már decemberben nyílik a narancsszínű papagájvirág is és a narancsfán is elkezdtek beérni a gyümölcsök. S mivel a sok mediterrán növény közé a természetes és egzotikus dekorációk tökéletesen illenek, ezért az adventi koszorúhoz citrusféléket, fahéjat, és trópusi virágokat választottam. Az is a szárított gyümölcsök és fűszerek mellett szól, hogy látványuk karácsonyig mit sem csorbul, és illatuk is ínycsiklandó az asztalnál. További asztaldísz ötleteket a tavaly decemberi írásomban itt találtok!
Praktikus több hétig elálló dekornövényeket választani
Asztalközéphez az olyan ágakat és virágokat kedvelem, amik több hétig díszítenek, hogy ne kelljen hetente frissre cserélni.
Érdekes tény, hogy Európában csak a 19. század első felétől lett népszerű vágott virágot helyezni az étkezőasztalokra. Helyette – olykor már monumentális méretű – gyümölcsös állványok (epergne) álltak az asztalokon, esetleg cserepes babér és narancsfák, mert ezek számítottak egzotikusnak. Inkább készítettek virágokat, sőt kerteket porcelánból, papírból, cukorból, selyemből és marcipánból, csak friss ne kerüljön az asztalra, mert azt olcsónak és közönségesnek tartották.
Szerencsére ez a felfogás megváltozott. Az ünnepi dekorációhoz az amaryllis, a proteafélék, a papagájvirág, a banksia és a liliomok a kedvenceim. Liliomból illat nélkülit vegyünk, mert a bukéja sok ember számára bántó, étkezés közben pedig kifejezetten zavaróak az erős illatú virágok. Zöldekből magyalféléket, eukaliptuszt, pisztáciát és olajágat szeretek használni, mert tartósak és száradtan is mutatósak.
Természetesen a karácsonyfát csak vízkeresztkor bontom le, hisz oly nehéz tőle megválni, de az újév közeledtével kicsit egyszerűsítem a dekorációt a házban.
Káprázatos ezüst, arany, fehér díszek
Szilveszterre az ezüst, arany és fehér díszeket találom a legjobbnak, ezért ezeket hagyom előtérben és egy egyszínű fehér koszorú is minden évszakban jól jön, akár kopogtatóként a bejárati ajtón, vagy az asztal díszeként.
Előkerülnek a kristály pezsgős poharak, néhány szilveszteri dekoráció, kiegészítve a hozzájuk illő karácsonyi és téli díszekkel, és kezdődhet a party!
A tavaly szeptemberi cikkemben már megosztottam a trifle receptem maracujás verzióját, most viszont télre egy komolyabb, csokoládés változatát osztom meg.
Fehér csokoládés, pisztáciás trifle kávéval 10 főre:
A piskóta áztatáshoz:
- 1,5 dl kávés, vagy sima vodka
- 2,5 dl 2 adag hosszú kávé
- 3 csapott evőkanál kristálycukor
- kb. 24 db babapiskóta (kb. 200g)
A krémhez:
- 500 g mascarpone
- 300 g fehér csokoládé
- 1 csapott teáskanál, vagy 1 tasak vaníliáscukor
- 1 csapott evőkanál porcukor
- 400 ml habtejszín
- 100 g sózatlan apróra vágott pisztácia (pár szép szemet hagyjunk meg dísznek)
A babapiskóta áztatásához a forró kávéban feloldjuk a cukrot, majd, ha kihűlt hozzáadjuk a vodkát. Készítsünk elő egy laposabb tálkát, amibe bele tudjuk majd meríteni egyesével a piskótákat.
A krémhez hőálló tálban gőz felett olvasszuk fel a csokoládét. A habtejszín kivételével keverjük össze az összes hozzávalót egy nagy tálban úgy, hogy folytonos keverés mellett a legvégén adjuk hozzá a megolvadt csokoládét.
Verjük kemény habbá a tejszínt, majd óvatosan forgassuk bele a krémbe, de lassan csináljuk, hogy ne törjön össze, mert annál jobb lesz a desszert, ha elkészül.
Jöhet a rétegezés. Én egy nagy kb. 20 cm átmérőjű mély üvegtálba szoktam tenni a trifle-t vagy eleve fagylaltos kelyhekbe rétegezem. Ez esetben ne töltsük púposra, hogy fóliával letakarhassuk.
A tál aljára először piskóták kerülnek, amiket egyesével annyi időre merítünk az alkoholos szirupba, hogy ne essenek szét. Ha kész, akkor egy piskóta magasságú krém réteget terítünk rájuk, majd újra piskóta és újra krém, amíg el nem fogy minden hozzávaló, de mindenképpen krémmel fejezzük be.
Takarjuk le és rakjuk a hűtőbe minimum 3-4 órára, de a legjobb, ha egy éjszakát ott marad.
Szép üvegtálban készítve ajándéknak is tökéletes, ha vendégségbe megyünk. Tálaláskor ne felejtsük el a sofőröket kihagyni!
Káprázatos karácsonyt és békés, boldog új évet kívánok a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!