Amikor Eszter és családja a költözés mellett döntöttek, pontosan tudták, mit keresnek: a félkész állapotban lévő ház által kínált lehetőségeket sikerült maximálisan kihasználniuk, a jó ötleteknek köszönhetően pedig a végeredmény pontosan olyan lett, amilyenre mindig is vágytak.
Csömör „Rózsadombja” – így emlegetik azt a részt, ahol Kőrösi-Szabó Eszter és családja otthonra talált. Nem véletlen az elnevezés: a város ezen pontjáról tökéletes kilátás nyílik a budai hegyekre – amely egyébként vendéglátónk számára is fontos szempont volt, amikor úgy döntöttek, maguk mögött hagyják a fővárosi nyüzsgést és az agglomerációba költöznek.
– Amikor keresgélni kezdtünk, fontos szempont volt, hogy félkész állapotban legyen a ház, hogy aztán azt mi alakíthassuk a magunk ízlése szerint. Ezen felül pedig a kilátás volt az, amihez ragaszkodtam: itt az emeletről tökéletes panoráma nyílik a Gellért-hegyre, ami már az első látogatásunkkor is lélegzetelállító látvány volt – emlékszik vissza a kezdetekre Eszter, aki tapasztalt lakberendezőként vágott bele családi otthonuk kialakításába.
A nagyjából 40 évvel ezelőtt épült ház felújítását előző tulajdonosai már elkezdték: a külső szigetelése megtörtént, a tető jó állapotban volt, mindezeken túl pedig egy alapozófestést is csináltak. Ami Eszterékre maradt, az a belső terek megtervezése volt, ezzel együtt pedig a burkolatokat cserélték le, illetve a konyha, a fűtésrendszer és a kert kialakítása várt még rájuk, amelyet a nulláról valósítottak meg.
– Belépéskor azonnal megfogott bennünket a nagy és tágas földszinti tér, amelyben egy hatalmas közösségi teret képzeltünk el. Ebbe a látványba csúfított bele a két radiátor, amely a helyiség oldalaira került. Mivel a bútorozás szempontjából könnyebb lett volna nélkülük tervezni, így végül kivettük őket, és a korábbi otthonunkból a számunkra már ismerősebb elektromos padlófűtés mellett döntöttünk. A terv az, hogy később napelemeket szerzünk be hozzá, hogy költséghatékonyabbá tegyük a ház fenntartását.
Az étkezőt és a konyhát borító hidegburkolatot feltörték, helyüket a tulajdonos által jobban kedvelt laminált padló vette át.
Amikor Esztert arról kérdezzük, számára mi volt a legnagyobb kihívás a felújítás során, érdekes megoldást szemléltet nekünk:
– Amikor megvettük a házat, akkor egy 200 literes óriási tartály volt beépítve az emeleti fürdőszobába bojlerként, ami nagyon bántotta a szemünket. Osztottunk, szoroztunk, és végül úgy döntöttünk, hogy eltüntetjük: lekerült a pincébe. Mint később kiderült, ez nem is volt olyan nehezen kivitelezhető, és ezáltal nem is kellett más esztétikailag talán kevésbé vonzó megoldáson törni a fejünket – mutatja Eszter. A ház pincerésze azonban sokkal több mindennél: a nagyjából 40 négyzetméteres terület teljes értékű helyiségként funkcionál, többek között kondigépek találhatóak itt, valamint egy pihenősarkot és további tárolókat alakítottak itt ki.
Apropó, tárolás: Eszter egyik kedvenc megoldása az emeleti közlekedőrészen kialakított gardróbrész, amelyet egy régi IKEA szekrény újragondolásával valósított meg. A szekrényt asztalos segítségével egy kis átalakítással illesztette be a ferdefalak és a tetőszerkezet találkozásához. Ugyanitt található meg a tulajdonos másik kedvelt lakberendezési eleme: a lépcsőkorlát.
– Az asztalosom készítette a saját elképzelés alapján. Nagyon szeretjük, mert egyáltalán nem szokványos, és amellett, hogy praktikus, látványban is sokat hozzátesz az enteriőrhöz.
A belső tereken túl Eszterék a kert kialakítására is különös figyelmet fordítottak. Bár új otthonuk megtalálásakor nem volt fő szempont a medence, a ház előző lakói már elkezdték a kialakítását – így az ötlet adott volt.
– Amikor megvettük az ingatlant, a medencének mindössze csak a betonkerete volt meg. Tisztában voltunk azzal, hogy nem lesz egyszerű befejezni, de tudtuk, mennyi értéket adna nekünk is és a háznak is, úgyhogy ragaszkodtunk a kialakításához – mutat körbe itt Eszter, akik ahogy jóra fordul az időjárás, a kertben töltik idejük legnagyobb részét. Amikor azonban a számára legkedvesebb pontjáról kérdezzük, mégis a kilátás győz.
– A legkisebb fiam nagyjából 8 négyzetméteres félszobája lett a kedvencem. Nem csak a kialakítása miatt, a sárga-szürke színei és a felhőkre emlékeztető lámpái miatt, hanem az innen nyíló panoráma miatt is: innen nyílik a legszebb kilátás Budapestre. Néha jól esik itt megállni és csak gyönyörködni benne.