Az élő növényekkel borított falfelület rendkívül dekoratív és feldobja a teret, raádásul a lelkünkre is jó hatással van.
Egy életteli zöldfal egyedi látványelem, szerethetőbb és egészségesebb lesz tőle a lakás. Mivel kevés helyet foglal, jó megoldás lehet azok számára is, akik kisebb otthonban élnek.
Mi is az a zöldfal?
Magyarországon 10-15 éve jelentek meg a beltéri zöldfalak, Nyugat-Európában azonban már három évtizede hódítanak. Az első falra helyezhető rendszereket a francia Patrick Blanc botanikus-tájépítész hozta létre. Napjainkban már számos típus létezik, amelyek technikailag is különböznek, az internetes kereskedőoldalakon egyaránt találhatunk kifejezetten egyszerű, valamint professzionális, csak szakember által felszerelhető változatokat. Némelyiket otthoni szerszámkészlettel mi magunk felerősíthetjük a falra, mint egy bekeretezett képet. (A speciális keret gondoskodik a csurgalékvíz felfogásáról is.) Máskor balkonláda-, illetve csempeszerűen kerülnek egymás mellé és alá a növényeket tartó dobozok.
View this post on Instagram
A locsolás szempontjából magánlakásokba inkább a kézzel öntözhető változatokat ajánlják – hiszen az automata öntözéshez oda kell vezetni a vizet –, bár ez kétségkívül munkaigényesebb, hiszen egy négyzetméternyi felületre akár 25-50 növényt ültethetünk. Az összetettebb szerkezetek gondoskodnak a vízvisszaforgatásról: a csurgalékvíz összegyűlik egy tálcában, majd egy kis teljesítményű szivattyú felpumpálja a fal tetejére az ismételt felhasználáshoz. Más rendszerekben a fejlesztők egy speciális textília közbeiktatásával oldják meg, hogy valamennyi növény megfelelő mennyiségű vízhez jusson.
View this post on Instagram
Trópusi növények előnyben
A szakemberek szerint a zöldfalakba főként trópusi növényeket érdemes ültetni, amelyek jól érzik magukat a folyamatosan 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletű környezetben. A méretük szintén lényeges: kisebb termetű fajtákat keressünk, amelyek maximum 10-45 cm magasra nőnek. A hegyescsúcsú futóka, a rákvirág, a vitorlavirág, a gyompálma és a zöldike egyaránt jó választás. Mutatósak, a gondozásuk pedig egyszerű, a kezdő hobbikertészek is könnyen életben tarthatják őket.
View this post on Instagram
Az azonban kulcsfontosságú, hogy minden egyed megfelelő mennyiségű fényt kapjon. Ha nem érik el őket a napsugarak, szerezzünk be mesterséges fényforrásokat, ám ilyenkor kérjük szakember segítségét, hiszen figyelni kell mind a fényspektrum összetételére, mind az egyenletes fényeloszlásra. Alapszabály, hogy 50 százaléknál nagyobb szórás ne legyen a fal különböző területeinek megvilágításában.
A zöldfalat is kell ápolni
Amennyiben körültekintően válogatjuk össze a növényeket, a zöldfalunk nem igényel majd túl sok törődést, néhány jótanácsot azonban mindenképpen érdemes szem előtt tartani. Talán furcsán hangzik, de az egyik leggyakoribb probléma, hogy a lelkes hobbikertészek túl sok tápoldatot adnak a zöldeknek. A másik sarkalatos kérdés a locsolás. A csapvíz – amelynek 7,5 a pH-értéke – teljesen megfelelő, kútvizet viszont ne használjunk, főleg akkor, ha öntözőrendszer tartozik a zöldfalhoz, mivel az abban található vas és mangán eldugíthatja a csöveket. A kártevők, betegségek elleni védekezés természetesen az így nevelt növényeknél is elengedhetetlen. Rendszeresen ellenőrizzük őket, hiszen a szorosan egymás mellé sorolt zöldek könnyen megfertőzhetik egymást.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!